Bączek o słowach gen. Skrzypczaka: „Tą sprawą powinna się zająć nie tylko komisja obrony, ale również komisja śledcza”. NASZ WYWIAD

Fot. Youtube.pl
Fot. Youtube.pl

wPolityce.pl: od czasu odejścia z MON gen. Waldemar Skrzypczak w wywiadach prasowych ujawnia gorszące fakty dotyczące tego, co dzieje się w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Mówił o przemycie alkoholu, o nielegalnym wykorzystywaniu służbowych mieszkań, o nielegalnym lobbingu, a także wskazywał, że służby wymknęły się spod kontroli. Czego należy oczekiwać po takich doniesieniach byłego wiceszefa MON?

Piotr Bączek, współtwórca SKW, dyrektor pionu analitycznego SKW: Wiadomości gen. Waldemara Skrzypczaka są nie tylko niepokojące, ale wręcz alarmujące. One wskazują na katastrofalny stan panujący w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Takie słowa i opinie wypowiada były wiceminister obrony, osoba powołana do rządu Donalda Tuska, która pełniła ważną funkcję we władzach, odpowiadała za realizację polityki zbrojeniowej i obronnej. Gen. Skrzypczak był jedną z zaufanych osób w rządzie Tuska. Diagnoza, o której mówimy, nie pochodzi od posłów opozycji, byłych członków komisji weryfikacyjnej, czy byłego kierownictwa SKW, ale właśnie od jednego z najbliższych współpracowników ministra Siemoniaka i szefa rządu.

 

Obaj politycy do końca wypowiadali się o gen. Skrzypczaku z uznaniem i szacunkiem

Premier wyrażał rzeczywiście zaufanie, ale z drugiej strony powołał na stanowisko szefa SKW ppłk. Piotra Pytla, któremu stawiane są zarzuty o co najmniej nieostrożne kontakty z Rosjanami, o grę polityczną, o włączanie się w zwalczanie opozycji i uczestnictwo w dymisji gen. Skrzypczaka. To świadczy o bardzo dużym kryzysie w rządzie i MON. Z jednej strony podejmowane są decyzje dot. obsady kierowniczych stanowisk w SKW, a z drugiej strony osoba ze ścisłego grona władzy formułuje tak poważne zarzuty wobec kontrwywiadu wojskowego.

 

Sejmowe komisje ds. służb czy obrony narodowej na razie nie poświęciły specjalnej uwagi doniesieniom gen. Skrzypczaka. To jest temat, który może zniknąć z debaty publicznej, czy też komisje powinny się nim zająć?

Tą sprawą powinna się zająć nie tylko komisja obrony narodowej, ale również komisja śledcza. Te słowa są wypowiadane przez członka gabinetu premiera Tuska. Jeśli jeden z najbliższych współpracowników premiera formułuje tak poważne zarzuty wobec służby podległej premierowi, szef rządu powinien dokonać przynajmniej jakiegoś audytu, a nie zamiatać sprawę pod dywan, jak zwykle. On już w wielu innych aferach mówił „Polacy nic się nie stało”. Tym razem nie może być na to zgody. Sprawa działalności SKW, kolejnych skandali, jest zbyt poważna. Skandali jest zbyt dużo. Premier realizuje politykę strusią, chowania głowy w piasek. Z drugiej strony mamy ataki na opozycję, formułowanie kuriozalnych zarzutów, jak ostatnio ws. tłumaczenia raportu dotyczącego WSI. Tę sprawę podnosiło również obecne kierownictwo SKW.

 

O co może chodzić sprawie zamieszania wokół SKW i gen. Skrzypczaka? Dlaczego atak na opozycję miał miejsce obecnie?

W tej sprawie chodzi o 140 mld złotych na modernizację wojska. To jest prawdziwa przyczyna walki wokół gen. Skrzypczaka, SKW, a także ataku na posła Macierewicza. Widać próbę skompromitowania raportu o WSI, posła Macierewicza i komisji weryfikacyjnej. To jest również próba rehabilitacji środowiska WSI i wzmocnienie lobby przemysłowego, które stoi za tym środowiskiem. Chodzi o to, by ono mogło uzyskiwać intratne kontrakty. To jest prawdziwa przyczyna zawirowań ostatnich dni.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Szukasz pomysłu na oryginalny prezent świąteczny?

Zajrzyj do naszego sklepu wSklepiku.pl!

Tylko tam możesz nabyć unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl tj:

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek węgierski

KUBEK WĘGIERSKI

Gwarantujemy szybką realizację zamówień!

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...