Wspólnie brońmy Polski i prawdy! Wesprzyj nas

Tusk ogłosił kontynuację „wielkiej zmiany”. Zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu dostrzega jakieś ważne problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

1. Wczoraj podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy, Donald Tusk wygłosił już chyba 5 expose w karierze premiera i wyznaczył cele dla swojego rządu do końca tej kadencji czyli do jesieni 2015 roku.

To zadziwiające jak co kilkanaście miesięcy szef rządu, dostrzega jakieś ważne dla zwykłych Polaków problemy, których przez ponad 6 lat nie udało mu się rozwiązać i bez żadnych zahamowań, ogłasza że w najbliższym czasie, to wreszcie załatwi.

Tym razem premier Tusk dostrzegł aż 3 problemy, które gnębią Polaków i zwracając się do ministrów obecnych na sali wręcz ich zobowiązał, że natychmiast mają się zająć ich rozwiązywaniem.

Wymienił konieczność ograniczenia kolejek do lekarzy, ograniczenie ilości i cen podręczników z jakich muszą korzystać uczniowie w szkołach i stopniowe ograniczanie umów śmieciowych o pracę.

To są oczywiście ważne problemy społeczne i gospodarcze ale mimo wszystko wyglądają na zestawione pośpiesznie i zostały zaprezentowane przez premiera Tuska w taki sposób, że można mieć poważne wątpliwości czy dokładnie wiedział o czym mówił.

2. Tak było właśnie w przypadku skrócenia kolejek do lekarzy.

Premier zwracając się do siedzącego na sali ministra Arłukowicza

zobowiązał go aby ten do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które doprowadzą do wyraźnego skrócenia czasu na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia i dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej.

Jednak kolejki do lekarzy dotyczą przede wszystkim specjalistycznej opieki zdrowotnej (a nie podstawowej) takich specjalności jak kardiologia, onkologia, urologia czy okulistyka i najczęściej nie wynikają z braku tych specjalistów ale zbyt małej ilości tego rodzaju usług kontraktowanych przez wojewódzkie oddziały NFZ.

Przyczyna tego stanu rzeczy jest znana od lat, to zbyt mała ilość środków jaką NFZ przeznacza na ten rodzaj usług i nic nie wskazuje na to aby tych środków mogło się nagle znaleźć więcej.

3. Drugi problem z którym chce w najbliższym czasie walczyć premier Tusk, to zbyt duża ilość i to drogich podręczników, których wymaga się od uczniów i tutaj zdaniem szefa rządu należy się postawić się lobby, które żyje ze sprzedaży podręczników.

Do takich działań premier zobowiązał minister Kluzik - Rostkowską i już na rozpoczęcie nowego roku szkolnego we wrześniu 2014 roku, ma być pod tym względem lżej zarówno dzieciom w szkołach podstawowych i ich rodzicom.

Minister edukacji z aprobatą kiwała głową na te wynurzenia premiera ale sprawiała wrażenie jakby słyszała o tym zobowiązaniu pierwszy raz mimo, że szef rządu twierdził, że rozmawiał z nią na ten temat wcześniej przez wiele godzin.

4. Wreszcie ograniczenie ilości umów śmieciowych „ma się stawać powoli, aby zbyt mocno nie uderzyło w rynek pracy” przy czym tego zadania premier Tusk nie zaadresował do żadnego z ministrów ale mówił o całym rządzie.

Tę sprawę nazwał „dylematem prostym chociaż okrutnym” i przy okazji mówił o oskładkowaniu ale i o opodatkowaniu umów śmieciowych, choć przecież te umowy opodatkowane już są.

„Likwidacja śmieciówek to jest zwiększenie opodatkowania lub oskładkowania wobec tych którzy dziś tego nie płacą. Koniec, kropka”, zakończył omawianie najważniejszych zamierzeń jego rządu na najbliższe 2 lata”.

5. Widać więc, że nie tylko premier Tusk „goni w przysłowiową piętkę” ale także jego PR-owi doradcy i nowi ministrowie, nie bardzo wiedzą co mają robić w najbliższych miesiącach aby chociaż odwrócić negatywne trendy dla rządu i w konsekwencji Platformy, bo przecież poprawa losu zwykłych ludzi tej ekipy już kompletnie nie interesuje.

Stąd ta miałkość pomysłów i kompletny chaos myślowy premiera i tylko przychylność mediów „mętnego nurtu”, pozwala zaprezentować ten zlepek przypadkowych propozycji Donalda Tuska jako kontynuację jakiejś „wielkiej zmiany”.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć archiwalne numery dwumiesięcznika"Na Poważnie"!

Nr.3/4 (czerwiec - lipiec 2012)

Dwumiesięcznik

Nr 5/6 (wrzesień - październik 2012)

Dwumiesięcznik

 

 

 

 

 

 

Autor

Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.

Quantcast