Sąd Najwyższy USA nakazuje demontaż krzyża, który upamiętnia weteranów wojennych

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wikipedia.org
fot. wikipedia.org

Wielki krzyż, będący częścią pomnika upamiętniającego działania wojenne, stojący na wzgórzu w San Diego, musi zostać rozebrany, ponieważ pogwałca konstytucyjny zakaz lansowania przez rząd konkretnej religii – stwierdził sędzia federalny USA.

Decyzja federalnego sędziego US, Larry'ego Burnsa to najnowszy krok w trwającej od dawna prawnej batalii w sprawie krzyża, lokalnego charakterystycznego znaku, który od 1954 r. stoi na wzgórzu Soledad.

Burns skonstruował wyrok tak, aby administracja Baracka Obamy i stowarzyszenie, które postawiło krzyż, miało szansę aby wystosować kolejną apelację. W przypadku jej braku, stwierdził sędzia, monument musi zostać rozebrany w przeciągu 90 dni.

To zwycięstwo wolności wyznania

- mówi Daniel Mach, dyrektor programu dotyczącego wolności religijnych i wolności przekonań w Amerykańskim Związku Wolności Obywatelskich, który argumentował powództwo podczas wysłuchania przed sądem.

Stanowczo wspieramy wysiłki rządu, aby uhonorować służbę tych, którzy walczyli i ginęli za ten kraj, ale jest wiele sposobów aby wyrazić im swoją wdzięczność bez faworyzowania religii

- powiedział Mach.

Sprawa zawisła na tym czy zgodne z prawem jest to, aby religijny symbol stał w miejscu publicznym i czy krzyż pogwałcił konstytucyjne prawo USA wskazujące na rozdział kościoła i państwa.

Krzyż na wzgórzu Soledad był tematem sporu sądowego od 1989 r., kiedy dwaj weterani pozwali San Diego aby pozbyć się symbolu z miejsca publicznego. Kongres wtrącił się w spór, skutkując tym, że rząd federalny zmienił prawa własności dotyczące terenu.

Administracja Obamy i Stowarzyszenie Upamiętniające ze wzgórza Soledad, które postawiło krzyż, wystosowało apelację do Sądu Najwyższego, po niekorzystnym wyroku sądu apelacyjnego. Wspierało ich dwadzieścia stanów USA i różne grupy weteranów, dopominających się, że krzyż powinien pozostać jako część pomnika.

W czerwcu 2012 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia sprawy, utrzymując w mocy wyrok sądu apelacyjnego. W ostatnim wyroku sędzia Burns powiedział, że nie zgadza się z orzeczeniem sądu apelacyjnego, ale ma związane ręce.

Krzyż, ulokowany pomiędzy Oceanem Spokojnym, a główną autostradą międzystanową, jest otoczony granitowymi tablicami, upamiętniającymi weteratów. Został on postawiony w 954 r. w miejsce innego krzyża, który stał tam od 1913 r.

mc,yahoo.com

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych