Różnimy się budową mózgów! Są twarde dowody amerykańskich naukowców. Co na to genderyści?

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Choć różnica między kobietą a mężczyzną jest oczywista i niedyskutowalna, coraz większe grono omamionych genderystów upiera się przy słuszności swoich absurdów. Naukowcy z USA spieszą im z pomocą. Nie pierwsze to badania i nie pierwsze wnioski, ale może tym razem trafią na przyjazny grunt intelektualnej otwartości.

Kobiety mają lepszą pamięć, łatwiej adaptują się społecznie i dużo lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Mężczyźni natomiast mają m.in. bardziej rozwinięte zdolności przestrzenne. Wszystko przez to, że nasze mózgi pracują inaczej - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii.

Dr Ragini Verma wraz z zespołem naukowców przebadała 428 mężczyzn i chłopców oraz 521 kobiet i dziewcząt, a wyniki jej badania zobrazowały tendencje połączeń, które zachodzą w mózgach kobiety i mężczyzny.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Proceedings of National Academy of Sciences". Dowodzą, że to odmienna architektura mózgu u obu płci sprawia, że jedna i druga ma swoje silniejsze i słabsze strony. Co najciekawsze, wygląda na to, że się uzupełniają.

Brain networks show increased connectivity from front to back and within one hemisphere in males (upper) and left to right in females (lower). Photo: Ragini Verma, PhD, Proceedings of National Academy of Science

 

Okazuje się więc, że genderowa walka ze stereotypami jest szkodliwą bzdurą. Stereotypowe różnice między kobietą i mężczyzną, między tym, w czym jedna płeć lepiej sobie radzi, a tym, w czym druga jest lepsza, są zapisane w mózgu. Naukowcy z Pensylwanii przeprowadzili z pomocą nowoczesnej metody obrazowania tensora dyfuzji (DTI) badania, które pokazały różnice sieci połączeń nerwowych mózgu kobiety i mężczyzny. Różnice te mogą mieć konkretne konsekwencje dla naszych zachowań i sposobu radzenia sobie z zadaniami. Metoda DTI pozwala wyróżnić włókna łączące różne ośrodki mózgu. Udało się dzięki temu stworzyć mapę połączeń, która u mężczyzny i kobiety okazuje się różna.

Badania pokazały jeszcze jedną ciekawą rzecz. Męskie i żeńskie mózgi różniły się od siebie u dzieci do 13 roku życia, ale w okresie dojrzewania, pomiędzy 14 a 17 rokiem życia, w każdej z grup pojawiło się jeszcze więcej różnic właściwych kobietom i mężczyznom. Oznacza to, że jednak wcześniejszy proces wychowawczy ma spore znaczenie dla późniejszych postaw, które zostaną dopełnione zmianami w mózgu. Odbieranie dzieciom tożsamości płciowej, celowe zaburzanie rozpoznania tego kim są, ma więc dodatkowe, niebezpieczne znaczenie.

Co jeszcze dowiodły badania? Struktura mózgu mężczyzny wykazuje dominację połączeń między przednią i tylną częścią tej samej półkuli. Oznacza to ścisłe powiązanie odbieranych bodźców z podejmowanymi działaniami. Zdaniem badaczy wyjaśnia to, dlaczego mężczyźni zwykle łatwiej uczą się nowych czynności i są szybsi w działaniu, mają też lepsze zdolności przestrzenne.

U kobiet zauważono znacznie więcej połączeń między prawą i lewą stroną mózgu. To, zdaniem naukowców, uzasadnia zwiększone zdolności analityczne i wyższy poziom intuicji, a także łatwość godzenia różnych zadań. Prawdopodobnie dlatego kobiety mają lepszą pamięć do słów i twarzy, łatwiej się koncentrują i mają lepsze zdolności społeczne.

Interesujące jest odkrycie prawidłowości w móżdżku, odpowiadającego m.in. za koordynację ruchów. W móżdżku mężczyzn odkryto większą liczbę połączeń między prawą i lewą półkulą, u kobiet, ściślejsze powiązania w obrębie jednej półkuli.

Amerykańscy naukowcy podkreślają, że to właśnie odmienna architektura mózgu kobiety i mężczyzny sprawia, że mamy swoje silniejsze i słabsze strony.

I co na to zapaleni genderyści? Zamiast słuchać ciemnogrodu, który od lat powtarza, że należy to uznać i przekuć w atut komplementarności, nadal będą się upierać na ujednolicaniem postaw? A może zaczną forsować operacje na mózgu z przeszczepem połączeń nerwowych?

 

Amerykańskie badania niech podsumuje ta doskonała wykładnia tematu:

 

mall

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...