Śmierć żadnego polityka, noblisty, czy więźnia politycznego nie wywołała tak żywych reakcji na całym świecie jak śmierć Nelsona Mandeli - pisze w piątek AFP. Osobistości z całego świata składają hołd byłemu prezydentowi RPA i bojownikowi o prawa człowieka.
Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi - powiedział prezydent USA Barack Obama. Wyznał, że Mandela był dla niego inspiracją i pozostanie przykładem aż do końca życia.
Nelson Mandela osiągnął więcej niż można oczekiwać od jakiegokolwiek człowieka. Dziś odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi, z jakimi kiedykolwiek przyszło nam dzielić los na Ziemi
- oświadczył, dodając , że jest "jednym z niezliczonych milionów ludzi, którzy czerpali inspirację z życia Nelsona Mandeli".
Studiowałem jego słowa i pisma. Dzień, w którym został zwolniony z więzienia dał mi do zrozumienia jak wiele ludzie mogą zrobić, gdy kierują się nadzieją, a nie strachem. I tak jak wielu ludzi na świecie, nie mogę sobie wyobrazić życia bez jego przykładu; tak długo jak będę żył zrobię co mogę, by uczyć się od niego
- powiedział Obama.
Z kolei szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oświadczyli, że "Były prezydent RPA Nelson Mandela dał wszystkim ważną lekcję z pojednania, transformacji ustrojowej i przemian społecznych"
To bardzo smutny dzień nie tylko dla RPA, ale też dla całej społeczności międzynarodowej
- napisali Barroso i Van Rompuy we wspólnym oświadczeniu po śmierci Mandeli, w którym złożyli kondolencje jego bliskim. Legendarnego przywódcę walki z apartheidem nazwali "jednym z największych polityków naszych czasów".
Według Barroso i Van Rompuya ten pokojowy laureat Nagrody Nobla był symbolem walki z rasizmem, przemocą polityczną i nietolerancją.
Reprezentował też sprawiedliwość, wolność i poszanowanie dla praw człowieka
- czytamy w oświadczeniu.
Prezydent Francji Francois Hollande polecił opuszczenie flag do połowy masztu aby uczcić pamięć zmarłego - poinformował przebywający z wizytą w Chinach premier Jean-Marc Ayrault.
Cała ludzkość jest w żałobie i Francja w niej uczestniczy. Jest razem z Południowymi Afrykańczykami, którzy dzisiaj opłakują tego wielkiego człowieka
- powiedział Ayrault.
Prezydent Republiki Francois Hollande chce aby to przesłanie było udziałem wszystkich Francuzów. To on zadecydował aby wszystkie flagi Republiki zostały opuszczone do połowy masztu
- dodał, podkreślając że Mandela "stał się symbolem dla całej ludzkości i ten symbol nas opuścił." "Pozostawił nam spuściznę i na nas wszystkich ciąży wobec niego odpowiedzialność" - oświadczył.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który w 2006 roku poprosił RPA o wybaczenie błędów, jakie w sprawie apartheidu popełniła niegdyś jego partia (torysi), oświadczył, że "zgasło wielkie światło". Dodał, że składa hołd Mandeli, który "był legendą już za życia, a teraz stał się legendą po śmierci".
W Azji prezydent Chin Xi Jingping przypomniał o "niezwykłym wkładzie (Mandeli) w rozwój całej ludzkości", a premier Indii Manmohan Singh nazwał zmarłego bohatera walki z apartheidem "prawdziwym następcą Gandhiego", nawiązując do pokojowej walki o niepodległość Indii, jaką prowadził z brytyjskimi kolonistami Mahatma Gandhi.
Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków i laureat Pokojowej Nagrody Noble powiedział po śmierci Mandeli, że "stracił bliskiego przyjaciela (...), człowieka wielkiej odwagi, zasad moralnych i niespotykanej uczciwości".
Wraz z jego śmiercią świat stracił wielkiego przywódcę, który za sprawę fundamentalną uznawał walkę o pokój i pojednanie w okresie odchodzenia od apartheidu w Afryce Południowej
- powiedział Dalajlama XIV i dodał: Mandela "przeżył życie pełne treści".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała, że "imię Mandeli zostanie na zawsze związane z walką z prześladowaniami". Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan uczcił pamięć "jednego z największych wyzwolicieli" w historii ludzkości.
W Brazylii tamtejsza prezydent Dilma Rousseff przypomniała, że "przykład tego wielkiego przywódcy będzie prowadził dalej tych wszystkich, którzy walczą o sprawiedliwość społeczną i pokój na świecie".
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas złożył hołd "symbolowi walki z kolonializmem i okupacją", który jest przykładem dla "wszystkich ludów pragnących wolności".
Prezydent Izraela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres opisał Nelsona Mandelę jako "wielkiego przywódcę, który zmienił bieg historii". Peres, który wielokrotnie spotykał się z Mandelą powiedział również, że w imieniu wszystkich obywateli Izraela zapewnia, że "są oni pogrążeni w żałobie wraz z całym światem i ludem Afryki Południowej".
Był pełnym pasji bojownikiem o prawa człowieka, demokrację, był szanowanym mediatorem, a nade wszystkim budowniczym
nowego ładu - dodał Peres.
Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że odszedł "człowiek, z którym spędzać wspólnie czas było rzeczą wspaniałą, człowiek o żywym umyśle, niezwykłym wyczuciu politycznym i cudownym sposobie (bycia), który oczarowywał wszystkich". Blair dodał też, że Mandela dzięki "swej godności, wdziękowi i sposobowi, w jaki potrafił wybaczać, sprawił, że rasizm stał się na całym świecie nie tylko czymś niemoralnym, ale też głupim".
Birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi złożyła hołd pamięci "niezwykłemu człowiekowi, który pozwolił nam zrozumieć, że to my możemy zmieniać świat".
Były prezydent RPA Frederik De Klerk, który nakazał wypuścić Mandelę z więzienia w 1990 roku, powiedział, że "odwaga, urok, zaangażowanie Mandeli w wysiłki na rzecz pojednania (...) były źródłem inspiracji nie tylko dla mieszkańców Afryki Południowej, ale też całego świata".
Wierzę, że jego przykład będzie żył dłużej niż on sam
- dodał De Klerk, który był ostatnim białym prezydentem RPA.
W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję, w której ustanowiło Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli. Jest on obchodzony 18 lipca, w dniu urodzin pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/172808-swiatowe-osobistosci-wspominaja-nelsona-mandele
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.