Wojtek – niezwykły miś, który poszedł na wojnę. Mija 50. rocznica śmierci dzielnego niedźwiadka, który walczył dla Polski

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot: wP
fot: wP

Historia Wojtka zaczyna się w Iranie 8 kwietnia 1942, gdzie żołnierze Armii Andersa kupili maleńkiego niedźwiadka którym zaopiekowała się Irena Bokiewicz.

Miś nie umiał jeszcze sam jeść, więc karmiono go mlekiem z butelki. Rósł jak na drożdżach i ciągle rozrabiał, co sprawiło, że Pani Irena musiała go oddać. Podarowała go generałowi Borucie-Spiechowiczowi, a następnie 22 sierpnia 1942 r. został on przewieziony do 2. Kompanii Transportowej w Palestynie (przemianowanej na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii w 1943 r.).

Nowy opiekun niedźwiadka, Piotr Prendysz, nadał mu imię Wojtek. Mały miś został oficjalnie wcielony do wojska i nadano mu stopień szeregowego. Zamiast żołdu otrzymywał podwójną porcję jedzenia. Przeszedł z żołnierzami 2. Korpusu Polskiego cały szlak wojenny przez Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską od Monte Cassino przez Ankonę i Apeniny do Bolonii. Wojtek pomagał żołnierzom nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22.

Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Po wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni. Więcej informacji o fascynujących i barwnych losach niedźwiadka znajdą Państwo na stronie www.niedzwiedzwojtek.pl

Ta niezwykła historia Niedźwiedzia Wojtka zainspirowała dystrybutora zabawek z Bielska-Białej do wyprodukowania maskotki niedźwiadka niosącego pocisk artyleryjski. Znaczna część środków ze sprzedaży zabawki zostanie przeznaczona na cele społeczne związane z różnymi formami szerzenia wiedzy o Wojtku, a także w nowej formie wiedzy o szlaku bojowym żołnierzy Armii Andersa.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną o Wojtku.

www.niedzwiedzwojtek.pl

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych