Prawosławny biskup Pireusu, Serafim, zapowiedział, że ekskomunikuje posłów, którzy poprą w parlamencie ustawę o związkach osób homoseksualnych, jak tego wymaga niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W Grecji, której konstytucja uznaje główną rolę Kościoła prawosławnego, możliwość zawierania związków cywilnych mają wyłącznie pary heteroseksualne.
Na początku listopada Trybunał w Strasburgu uznał, że Grecja narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, nie przyznając osobom homoseksualnym tych samych praw, co heteroseksualnym.

Rząd grecki stanął obecnie wobec konieczności zmodyfikowania prawa dotyczącego par żyjących w faktycznym, nieformalnym związku, ale między konserwatystami z Nowej Demokracji i socjaldemokratami z Pasoku - dwu partii tworzących rządzącą koalicję - nie ma porozumienia co do tego, w jaki sposób należy przeprowadzić tę reformę.
Prawosławny biskup Pireusu, skrytykowany rok temu w raporcie Departamentu Stanu USA o wolności religijnej za  wyznawanie poglądów "fundamentalistycznych", ostrzegł greckich posłów, że jeśli zagłosują w duchu zaleceń Trybunału, zostaną obłożeni ekskomuniką.

ansa/ PAP