Po raz pierwszy w historii demokratycznej Hiszpanii książka stała się przedmiotem debaty w parlamencie. Trzy partie: komunistyczna, socjalistyczna i ludowa domagają się jej wycofania z obiegu.
Skandal wywołały dwie książki autorstwa włoskiej pisarki Constanzy Miriano wydane przez Nuevo Inicio – oficynę archidiecezji katolickiej w Granadzie. Obie zresztą ukazały się niedawno w Polsce nakładem wydawnictwa Esprit jako „Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć” oraz „Wyjdź za mąż i poddaj się”. Ich tytuły odwołują się do zaleceń św. Pawła Apostoła, który pisał, by mężowie gotowi byli oddać życie za swoje żony, a żony były posłuszne mężom jako głowom rodzin.
Gdy tylko pojawiła się informacja o wydaniu hiszpańskiego przekładu tych pozycji, w tamtejszych mediach rozpętała się burza. Niepokój i sprzeciw publicystów wzbudził zwłaszcza tytuł „Wyjdź za mąż i poddaj się”. Pojawiły się oburzone głosy, iż arcybiskup Granady Francisco Javier Martinez śmie nawoływać kobiety, by były posłuszne swoim mężom. Trzy partie: komuniści ze Zjednoczonej Lewicy (Izquierda Unida), socjaliści z PSOE oraz – o dziwo! – rządzący konserwatyści z Partii Ludowej Mariano Rajoya wspólnie zaczęli apelować do arcybiskupa, by wycofał książkę z obiegu. Komuniści z IU złożyli nawet wniosek do prokuratora, by rozpoczął dochodzenie, czy publikacja nawołuje do przemocy wobec kobiet. Socjaliści z kolei złożyli wniosek do minister zdrowia i równości społecznej, by zakazać rozpowszechniania książki na terenie Hiszpanii. Na temat owej publikacji odbyła się nawet burzliwa debata w Kortezach.
Co ciekawe, nikt z zabierających głos polityków nie czytał inkryminowanej książki, a swój osąd na jej temat budowali jedynie na podstawie jej tytułu. Jak powiedział przedstawiciel wydawnictwa Nuevo Inicio, to tak, jakby na podstawie tytułu „Zabić drozda” ekologowie oskarżyli autorkę powieści Harper Lee o to, że nawołuje do wybijania ptaków.
Najbardziej wrzawą wokół swych książek w Hiszpanii zdziwiona jest ich włoska autorka. Constanza Mirano mówi, że jej publikacje to utrzymane w lekkiej, żartobliwej formie rozważania o katolickim małżeństwie, inspirowane w dużej mierze listem apostolskim „Mulieris dignitatem” Jana Pawła II z 1988 roku na temat godności i powołania kobiety. Pisarka jest zszokowana, że można z ich treści wyciągnąć wniosek, iż nawołuje ona do przemocy wobec kobiet. Prosi o wskazanie przynajmniej jednego cytatu na potwierdzenie tej tezy...
Wcześniej obie książki Mirano ukazały się we Włoszech i Francji, ale nie wzbudziły tam żadnych protestów. W Hiszpanii wywołały natomiast wściekły atak ze strony lewicy, do którego (co wiele mówi o sytuacji w tym kraju) skwapliwie przyłączyła się ludowa prawica. To znamienne, że krytycy, choć nie czytali nawet książki, mieli już gotowe rozwiązanie: cenzura prewencyjna. To pokazuje, że w postępowości trudno będzie komuś w Europie wyprzedzić Hiszpanów.
------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
Książka jest świetnym prezentem na każdą okazję!
Polecamy wSklepiku.pl!
"7 nawyków szczęśliwej rodziny"
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/171513-katolicka-ksiazka-wywolala-skandal-w-hiszpanii-choc-zaden-z-krytykow-jej-nie-czytal-w-parlamencie-odbyla-sie-bezprecedensowa-debata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.