Będzie wysłuchanie publiczne kontrowersyjnego projektu ustawy, który prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu - dowiedział się portal wPolityce.pl. Sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej jednogłośnie poparła wniosek Przemysława Wiplera o zorganizowanie wysłuchania publicznego. Wcześniej z poparciem takiego wysłuchania występował również sam prezydent Komorowski.
Sprawa dotyczy prezydenckiego projektu ustawy samorządowej. Oficjalnie mówi się w nim o wzmocnieniu pozycji mieszkańców w kształtowaniu polityki lokalnych władz. Zgodnie z propozycją referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób.
Jednak de facto w najważniejszej dla obywateli sprawie prezydent Komorowski chce osłabić siłę głosu obywateli. Referendum, które dotyczyć miałoby odwołania władz jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich, miałoby wyższy próg frekwencyjny niż do tej pory. Zgodnie z propozycją dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu.
Zdaniem Przemysława Wiplera mamy w sprawie ustawy powinny się odbyć szerokie konsultacje społeczne. Jedynie to pozwoli na zainteresowanie opinii publicznej ustawą, która może mieć daleko idące konsekwencje. W rozmowie z portalem wPolityce.pl posłem Wipler tłumaczył na czym polega waga decyzji o wysłuchaniu publicznym.
Ta ustawa jest bardzo kontrowersyjna. Polacy mają niewiele okazji, by w ramach demokracji bezpośredniej decydować o sprawach publicznych. Jedną z takich okazji jest możliwość odwołania prezydenta, burmistrza czy wójta. Ta ustawa przy wielu bardzo złych rozwiązaniach w niej proponowanych utrudnia znacząco możliwość odwołania władz samorządu. W praktyce odwołanie prezydenta, burmistrza czy wójta po wprowadzeniu tej ustawy może być niewykonalne. Do odwołania prezydenta Elbląga, Ostródy, Bytomia nie doszłoby, gdyby ta ustawa obowiązywała. Odwołanie kogokolwiek z władz lokalnych będzie niemal niemożliwe. Dlatego to wysłuchanie publiczne jest konieczne. Organizacje społeczne muszą wziąć w nim udział i mocno artykułować, że Polacy chcą mieć prawo decydowania o odwołaniu władz. Polacy chcą mieć taką możliwość
- tłumaczy Przemysław Wipler.
Ustawę dotyczącą odwoływania lokalnych władz prezydent Bronisław Komorowski przygotował, gdy coraz więcej osób związanych z Platformą Obywatelską było odwoływanych przez swoich wyborców. Kontrola społeczna tego projektu jest tym bardziej wskazana.
KL
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/171471-nasz-news-bedzie-wysluchanie-publiczne-w-sprawie-kontrowersyjnej-ustawy-prezydenta-czy-obywatele-zgodza-sie-na-ograniczanie-ich-praw
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.