Krzysztof Kilian złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi Piotrowi Szymankowi - poinformowało PGE w komunikacie.
Piotr Szymanek jest wiceprezesem PGE od 21 lipca 2008 roku.
Krzysztof Kilian złożył rezygnację "z ważnych powodów, w szczególności w związku z dokonanymi w dniu 25 października zmianami w składzie zarządu i ich skutkami".
Tego dnia rada nadzorcza odwołała z zarządu Bogusławę Matuszewską i Wojciecha Ostrowskiego.
Przewodnicząca rady nadzorczej Małgorzata Dec poinformowała wtedy PAP, że rada dokonała oceny ich pracy i stylu zarządzania, w szczególności prowadzenia ostatnich projektów inwestycyjnych, restrukturyzacyjnych i optymalizujących funkcjonowanie grupy PGE. W ocenie rady nadzorczej wykonywana przez odwołanych członków zarządu praca była niesatysfakcjonująca.
Rada nadzorcza PGE postanowiła w poniedziałek ogłosić konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesów spółki.
Od kilku miesięcy media informowały o różnicy zdań między Krzysztofem Kilianem a premierem Donaldem Tuskiem co do rozbudowy elektrowni Opole. W kwietniu br. PGE ogłosiła, że zawiesza projekt, bowiem "zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE". Kontynuowanie projektu "nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy".
Decyzja została krytycznie przyjęta przez rząd, którego członkowie podkreślali, że budowa jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dwa miesiące później premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie "środki i sposoby, by elektrownia powstała". Od tego czasu PGE prowadzi prace nad "urentownieniem" tej inwestycji.
Kilian został powołany na stanowisko prezesa PGE w marcu 2012 r. W latach 2008-2011 pełnił funkcję I wiceprezesa zarządu, dyrektora ds. marketingu i zarządzania relacjami z klientem w Polkomtel S.A. Wcześniej prowadził własną firmę konsultingową, pracował jako senior advisor for Poland w Morgan Stanley Dean Witter w Londynie (1997-1998). Pełnił także funkcje w administracji publicznej: doradcy ministra, wicedyrektora gabinetu ministra w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych (1991); dyrektora generalnego, dyrektora gabinetu Prezesa Rady Ministrów w Urzędzie Rady Ministrów (1991-1992) oraz ministra łączności (1992-1993). Zasiadał w radach nadzorczych: PL.2012, PKO Banku Polskiego, TFI PZU, PGF, Poczty Polskiej, Fundacji Edukacji Bankowej, KGHM, BPH.
Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię do ponad pięciu milionów klientów.
PGE zadebiutowała na GPW w listopadzie 2009 roku. 61,89 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, a 38,11 proc. do pozostałych akcjonariuszy.
Także dziś Łukasz Boroń złożył rezygnację z funkcji prezesa PKP Cargo ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała spółka w poniedziałek w komunikacie. Wskazano, że przyczyną rezygnacji była sytuacja osobista.
"Rezygnacja została złożona Przewodniczącemu Rady Nadzorczej - Jakubowi Karnowskiemu. Do czasu wyboru nowego prezesa przez Radę Nadzorczą spółki, pełniącym obowiązki prezesa PKP Cargo będzie Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych" - napisano w komunikacie.
W weekend media poinformowały, że w poniedziałek Boroń zostanie odwołany ze stanowiska w związku z nieprawidłowościami w zależnej od PKP Cargo spółce Cargowag. Przedstawiciele PKP nie odnieśli się jednak oficjalnie do tych publikacji. W poniedziałek po południu zebrała się Rada Nadzorcza spółki, a po jej posiedzeniu opublikowano komunikat o rezygnacji prezesa.
Były prezes przysłał do dziennikarzy oświadczenie.
"Dziś złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu PKP Cargo. Moja misja, czyli wprowadzenie pierwszej w Unii Europejskiej kolei towarowej na giełdę, dobiegła końca. Cieszę się, że mogłem służyć swoją wiedzą i pracą spółce i przyczynić się do sukcesu debiutu PKP Cargo na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Cieszę się, że PKP Cargo jest firmą o solidnych fundamentach i że może myśleć o rozwoju na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej" - napisał Boroń.
Swoje oświadczenie zakończył podziękowaniami dla wszystkich, z którymi pracował.
Łukasz Boroń był prezesem spółki od lutego 2013 r. Na tym stanowisku zastąpił Wojciecha Balczuna, który złożył rezygnację w styczniu 2013 r. Za kadencji Boronia PKP Cargo zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Debiut spółki przez kierownictwo ministerstwa transportu i władze PKP został oceniony, jako bardzo udany. Na debiucie zarobili też inwestorzy - w dniu debiutu akcje spółki wzrosły o kilkanaście procent. Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do spółki, PKP Cargo może nie mieć prezesa nawet przez kilka miesięcy. Tyle zajmą zmiany w Radzie Nadzorczej wynikające ze zmiany struktury właścicielskiej spółki oraz rozpisanie i rozstrzygnięcie konkursu na nowego prezesa.
PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Udział PKP Cargo w krajowym rynku przewozów pod względem wykonanej pracy przewozowej wyniósł po ośmiu miesiącach tego roku 59,18 proc.
PAP/Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/171315-karuzela-w-spolkach-krzysztof-kilian-zlozyl-rezygnacje-z-funkcji-prezesa-polskiej-grupy-energetycznej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.