Piotr Guział: "Tęcza" powinna być "z jednej strony w dotychczasowej kolorystyce tęczy, a z drugiej – w barwach biało-czerwonych"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Burmistrz Ursynowa wystąpił dziś do Prezydent Warszawy z propozycją odtworzenia spalonej „Tęczy z Pl. Zbawiciela w nieco zmienionej formie kolorystycznej. Zdaniem  Piotra Guziała „Tęcza” powinna być „z jednej strony w dotychczasowej kolorystyce tęczy, a z drugiej – w barwach biało-czerwonych jako swoisty „narodowy symbol tolerancji i pojednania”.

Oto pełna treść pisma:

Pani

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent m.st. Warszawy

W związku ze spaleniem instalacji artystycznej „Tęcza” na Pl. Zbawiciela podczas poniedziałkowego Marszu Niepodległości oraz w nawiązaniu do Pani zapowiedzi o zamiarze odtworzenia „Tęczy” proponuję, aby instalacja została odtworzona w nieco zmienionej formie kolorystycznej: z jednej strony
w dotychczasowej kolorystyce tęczy, a z drugiej – w barwach biało-czerwonych jako swoisty „narodowy symbol tolerancji i pojednania”.

„Tęcza” z Pl. Zbawiciela może mieć różne znaczenie, dla różnych środowisk społecznych i każdy może ją interpretować na swój sposób, w zgodzie ze swoimi poglądami, np. jako symbol pojednania człowieka z Bogiem, jako symbol tolerancji, czy jako symbol ruchu spółdzielczego odgrywającego od lat istotną rolę
w stołecznym handlu i budownictwie mieszkaniowym. Zapewne można znaleźć jeszcze wiele innych znaczeń tęczowej symboliki. Np. zdaniem autorki „Tęczy” Julity Wójcik jej instalacja „ma po prostu nieść pozytywne skojarzenia”.

Dodanie biało-czerwonej kolorystyki do dzisiejszej „Tęczy” nadałoby instalacji wiele nowych, ale przecież nadal pozytywnych skojarzeń i możliwych interpretacji. Taka kolorystyka przypominałaby także istotny fakt z historii Polski, że byliśmy przez wieki bardzo tolerancyjnym państwem, co jednocześnie nie kolidowało z patriotyzmem Polaków.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że „Tęcza” jest instalacją artystyczną i wszelkie zmiany w jej wyglądzie muszą być konsultowane z autorką. Dlatego apelują do Pani Prezydent o podjęcie dialogu z autorką instalacji oraz jej właścicielem – Instytutem Adama Mickiewicza. Uważam, że warto w ten dialog włączyć także mieszkańców w ramach szerokich konsultacji społecznych.

/ -/

Burmistrz  Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Piotr Guział

Pismo zostało też przekazane do wiadomości autorki instalacji „Tęcza” oraz dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, właściciela „Tęczy”.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych