ZUS będzie bankrutem za pięć lat – pożegnajcie się z emeryturami

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Chyba nikt nie liczy na to, że otrzyma państwową emeryturę, jednak jeśli są jeszcze tacy, wGospodarce.pl prezentuje wyliczenia przeprowadzone przez ekspertów. Wynika z nich wyraźnie – emerytur nie będzie a ZUS upadnie przed 2020 rokiem.

W perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego, bądź bez zwiększonej presji fiskalnej, co w efekcie zabija polską gospodarkę – powiedział Marcin Chłudziński, Prezes Fundacji Republikańskiej. Rząd mija się z prawdą w swoich oficjalnych prognozach, twierdząc, że system jest wydolny, a wypłaty możliwe. Wprowadza obywateli w błąd, czyniąc następujące, nierealne wręcz, bajkowe założenia.

Eksperci wyraźnie wskazują, że aby system przetrwał wymagane jest zwiększenie możliwości opłacenia składek. Na to jednak nie ma szans, bowiem sytuacja Polski jest dramatyczna.

Eksperci szacują zadłużenie państwa wraz z „długiem ukrytym” na około 200% PKB. Należy ono do największych w Europie. Rząd nie podejmuje żadnych realnych działań, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wypłacenia Polakom tych pieniędzy w perspektywie ponad 5-letniej.

Pełne wyliczenia na wGospodarce.pl. Polecamy!

as

Komentarze

Liczba komentarzy: 1