Dlaczego tęcza? Jak ma wyglądać Plac Zbawiciela w Warszawie?
Po raz czwarty z naszych pieniędzy zbudowano na Placu Zbawiciela w Warszawie instalację w kształcie tęczy. Znów została spalona. Od razu i to osobiście Prezydent Warszawy zapowiedziała, że zaraz instalacja tęczy będzie ponownie montowana, za następne 70.000 zł.
Do tej pory z budżetu miasta wydano na tęcze około 300.000 zł. Pora chyba już porozmawiać o tym jak ma wyglądać Plac Zbawiciela w Warszawie.
W tej rozmowie trzeba przypomnieć, że w 1932 roku ogłoszono konkurs na projekt pomnika Chrystusa Króla, który miał stanąć na Placu Zbawiciela. Konkurs został rozstrzygnięty. Przyznano dwie pierwsze nagrody: dla projektu autorstwa rzeźbiarki Teresy Trzcińskiej-Kamińskiej i dla projektu artysty rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego.
Warto wrócić do tych projektów, przypomnieć sobie jak planowali zagospodarowanie tego miejsca nasi poprzednicy. W zarządzaniu Warszawą jej przestrzenią powinni zabrać głos mieszkańcy miasta, architekci, historycy sztuki. Na razie to wygląda tak, że obecna gospodarz Warszawy w urządzaniu Placu Zbawiciela nawiązuje do planów komunistycznych wobec tego miejsca. A może warto poszukać inspiracji w dorobku międzywojennej myśli warszawskich architektów i rzeźbiarzy.
Popatrzmy na Poznań gdzie w 2011 roku podjęto decyzję o odbudowie, w pierwotnym kształcie, pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego pomnikiem wdzięczności za odzyskaną niepodległość.
Warszawa też ma swoją tradycję, trzeba do niej nawiązywać.
Barbara Godlewska.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/170890-dlaczego-tecza-jak-ma-wygladac-plac-zbawiciela-w-warszawie-to-wyglada-tak-ze-obecna-gospodarz-warszawy-nawiazuje-do-planow-komunistycznych-wobec-tego-miejsca
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.