Będą pieniądze na identyfikację bohaterów z "Łączki"?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. M. Czutko
fot. M. Czutko

Prezes IPN zwrócił się do Ministra Finansów o przekazanie z przyszłorocznego (2014 r.) budżetu IPN jednego miliona złotych na rezerwę celową przeznaczoną na finansowanie działania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Gdybyśmy rzeczywiście dostali te pieniądze, to nasze prace mogłyby toczyć się niezagrożone

- mówi portalowi wPolityce.pl dr Andrzej Ossowski, koordynator projektu PBGOT z ramienia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Pod koniec września media donosiły o finansowej zapaści projektu, dzięki któremu udało się już zidentyfikować szczątki szesnastu bohaterów niepodległościowego podziemia zamordowanych w Warszawie i pochowanych w legendarnej kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych.

Genetyka jest bardzo drogą dziedziną, odczynniki chemiczne, na których pracujemy to są wydatki rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Koszta rosną także na takich z pozoru banalnych rzeczach. Normalnie laborant może zmieniać rękawiczki, czy kombinezon co pewien czas, u nas jest wymóg zmiany kombinezonu praktycznie przy każdym przejściu z pomieszczenia do pomieszczenia. To jest absolutnie kluczowe i niezbędne dla uniknięcia zanieczyszczenia materiału na którym pracujemy. To samo dotyczy rękawiczek. Kiedy kroimy próbkę kości w rękawiczkach, to nie mamy prawa tej samej pary użyć przy krojeniu następnej próbki. Jednostkowo to kosztuje niewiele, ale w sumie daje ogromny koszt

- mówi dr Ossowski.

Pod koniec października w sprawie finansowania projektu spotkali się Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Andrzeja Ciechanowicza, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta i Prezes IPN dr. Łukasz Kamiński.

Podczas kolejnych spotkań ustalono, że Rektor PUM wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o dotację z tegorocznej ogólnej rezerwy budżetowej, która ma zostać wykorzystana na sfinansowanie dalszych prac PBGOT. Dziś stosowny wniosek został złożony w KPRM. Jednocześnie o finanse do Ministra Finansów zwrócił się prezes IPN.

Szanowni Państwo, minął prawie rok od momentu powstania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. W tym czasie udało się nam zgromadzić materiał porównawczy od blisko 400 krewnych ofiar oraz zidentyfikować 16 ofiar, których szczątki odnaleziono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Mamy nadzieje, że nasz projekt będzie się nadal rozwijał, a nasza wiedza i zaplecze technologiczne pozwolą na identyfikacje kolejnych osób. Bardzo dziękujemy wszystkim specjalistom współpracującym z nami. (…) Podziękowania składamy też na ręce wszystkich darczyńców, zarówno instytucji jak i osób prywatnych, których wpłaty stanowią podstawę prac laboratoryjnych realizowanych przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów

- czytamy na stronie www.pbgot.pl.

Darowizny na wsparcie funkcjonowania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów mogą być kierowane na konto:

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin
Bank Zachodni WBK SA
III Oddział w Szczecinie
06 1090 1492 0000 0001 0053 7752
z dopiskiem „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów"

CZYTAJ TAKŻE: "Kwatera Ł" - pokaz filmu, lekcja historii i debata w Szczecinie. Zapraszamy!

Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych