Prawie dwutonowa bomba zmusiła 20 tys. mieszkańców Dortmundu do ewakuacji

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

W Dortmundzie saperzy rozbroili w niedzielę ważącą 1,8 tony brytyjską bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Z zagrożonej dzielnicy ewakuowano 20 tys. mieszkańców. To największa ewakuacja w powojennej historii miasta. Nie obyło się bez incydentów.

O pomyślnym zakończeniu akcji poinformowała po południu telewizja ARD.

Ewakuacją objęto wszystkich mieszkańców w promieniu 1,5 kilometra od miejsca znalezienia niewybuchu, w tym pacjentów szpitala oraz pensjonariuszy domu spokojnej starości. Kilkaset osób znalazło schronienie w centrum kongresowym Westfalenhallen.

Akcja unieszkodliwienia bomby rozpoczęła się z opóźnieniem, ponieważ osoby przebywające w dwóch mieszkaniach nie zgodziły się na ich dobrowolne opuszczenie. Konieczna była interwencja straży pożarnej. Krótko po tym jak służby odpowiedzialne za zabezpieczenie terenu dały sygnał do rozpoczęcia akcji, dwie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich powiadomiły telefonicznie organizatorów, że nadal znajdują się na zagrożonym terenie - podała agencja dpa.

Saperzy usunęli trzy zamontowane w pocisku zapalniki, a następnie zdetonowali bombę.

Niemcy były w czasie wojny celem dywanowych nalotów alianckiego lotnictwa. Znajdujący się w Zagłębiu Ruhry, centrum przemysłu ciężkiego w III Rzeszy, Dortmund był bombardowany wielokrotnie.

Niewybuchy znajdowane są często, jednak bomby o tak dużej sile rażenia należą do rzadkości. Pocisk odkryto podczas analizy zdjęć lotniczych.

lw, PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych