"Pilnujcie Polski!" Tygodnik "wSieci" zastanawia się, co powiedzieliby nam wielcy Polacy. W numerze także esej Zaremby o Tadeuszu Mazowieckim

Fot. "wSieci"
Fot. "wSieci"

Już od 4 listopada br. w sprzedaży nowy numer odważnego tygodnika młodej Polski, a w nim między innymi kulisy spotkania Tuska i Putina na smoleńskim pogorzelisku, co mieliby nam dziś do powiedzenia Wielcy Polacy, jaki jest naprawdę Wojciech Cejrowski, a także dodatek specjalny na 11 listopada - „W obronie Niepodległej”.

Histeryczne reakcje na okładkowe zdjęcie poprzedniego numeru „wSieci” pokazują, jak wielki jest lęk przed ujawnianiem faktów. (...) Sam Tusk pytań unika. Nie zorganizował nawet zwyczajowej konferencji po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. A pytań do niego jest sporo. O czym rozmawiał wówczas z Putinem? Co powiedział ówczesny rosyjski premier? Co miał znaczyć gest z zaciśniętymi pięściami? Szefowi rządu trudno będzie zasłaniać się chwilowym grymasem wyrwanym z kontekstu. Bo może jest więcej zdjęć? Może istnieje film?

– pisze Marek Pyza.

Redaktor naczelny wPolityce.pl przypomina:

Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. prezesie IPN, nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła na fotografii z okładki „wSieci”: „Dwóch cynicznych graczy politycznych, a dali podejść się jak dzieci. […] To zdjęcie przejdzie do historii. Nie tylko do historii o tym, jak naga prawda o tragedii w Smoleńsku wychodzi na światło dnia, ale także historii psychologii, pokazując, jak wiele może odkryć mowa ciała i spojrzenie w oczy”.

W temacie tygodnia publicyści zastanawiają się, co – być może – powiedzieliby nam dziś Wielcy Polacy: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, kardynał Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i Lech Kaczyński.

Nie ma ich dzisiaj z nami, choć BARDZO byliby nam dziś potrzebni. Ich mądrość, odwaga, patriotyzm, wizja Polski, ich siła duchowa. Ale przecież są z nami. Przecież możemy zastanawiać się, co powiedzieliby nam dzisiaj…

- pisze Maciej Pawlicki.

Ponadto w najnowszym numerze „wSieci” bracia Karnowscy rozmawiają z mecenas Marią Szonert-Biniendą, która mówi:

Uważam, że zamach w Smoleńsku przygotowały polskie i rosyjskie służby specjalne. Środowiska, które wywodzą się ze służb specjalnych PRL”.

Żona prof. Wiesława Biniendy opowiada również o skali ataków na niezależnych naukowców badających przyczyny katastrofy smoleńskiej:

Zwraca uwagę ton tych listów do uczelni – niesłychanie agresywny, arogancki, brutalny, taki jak z PRL. U podstaw tych wszystkich działań leży identyfikowanie niezależnych naukowców z ministrem Antonim Macierewiczem przedstawianym jako symbol radykalnej prawicy, czyli ugrupowania terrorystycznego kierowanego przez człowieka pokroju bin Ladena. Insynuacje typu „Czy wiecie, z kim on się zadaje, dla kogo on pracuje?”, sugerują, że chodzi o jakąś nielegalną organizację terrorystyczną, a nie o największą polską partię opozycyjną o profilu katolickim.

Ryszard Makowski pisze o Wojciechu Cejrowskim:

Perfekcyjnie wykreował swój wizerunek. Niełatwo stać się kimś rozpoznawalnym z imienia i nazwiska, a z inicjałów WC zrobić chwytliwe logo, znaczące zupełnie coś innego niż do tej pory, to spora sztuka. Być może w publicznym zaistnieniu pomocna była mu szkoła teatralna, być może wrodzone predyspozycje językowe i naśladowcze, ale z pewnością same chwyty formalne nie dałyby takiego efektu.

Piotr Skwieciński w artykule poświęconemu "wojnie domowej w Platformie" ocenia to, jakim echem mogą odbić się przepychanki i nagrania z dolnośląskiego zjazdu PO:

Dolnośląska klęska Grzegorza Schetyny mogła być wydarzeniem, które przyszli historycy uznaliby za punkt zwrotny. Za moment, w którym PO rozpoczęła zwycięski marsz ku trzeciej kadencji rządów. Afera podsłuchowa sprawiła jednak, że zjazd dolnośląskiej Platformy może stać się dla tej partii początkiem końca

- ocenia publicysta.

Piotr Zaremba w swoim eseju opisuje sylwetkę zmarłego kilka dni temu Tadeusza Mazowieckiego:

Powolność była zaletą w użeraniu się z cenzurą kaleczącą teksty w „Więzi”. Mazowiecki potrafił milczeć przez dziesięć minut, doprowadzając aparatczyków do pasji. Przestała być zaletą, gdy trzeba było odbijać państwo

- pisze Zaremba.

Mariusz Pilis rozmawia z księdzem Jarosławem Wąsowiczem, historykiem i publicystą, działaczem Federacji Młodzieży Walczącej i organizatorem w 2007 roku pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, który mówi:

Dzisiaj udało się zjednoczyć ruch kibicowski w Polsce wokół wartości patriotycznych.

Redakcja „wSieci” przygotowała także dla czytelników dodatek specjalny na 11 listopada „W obronie Niepodległej”. W jednym z materiałów - „Nauki z Niepodległej” Krzysztof Czabański pisze:

Odwołanie się do wartości narodowych daje siłę duchową potrzebną do walki o miejsce w Polsce i Europie.

W stałym dodatku „wSieci Kultury” publicyści między innymi polecają, co warto obejrzeć w TV.

Na czytelników czekają również stałe rubryki między innymi Mazurka i Zalewskiego, Doroty Łosiewicz, Łukasza Warzechy, Wiktora Świetlika, Piotra Skwiecińskiego, Jerzego Jachowicza, a także Jana Pietrzaka, Katarzyny Łaniewskiej i Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Ryszarda Makowskiego, Piotra Zaremby.

Nowy numer „wSieci” już od 4 listopada w sprzedaży, także w formie e-wydania.

Tygodnik „wSieci” jest już dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Tylko teraz w Nexto można wypróbować prenumeratę cykliczną tygodnika bez ponoszenia jakichkolwiek opłat przez okres 7 dni.

 

 

-----------------------------------------------------

-----------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Wielcy Polacy"

Wielcy Polacy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych