750 tysięcy podpisów i referendum. Chorwaci zagłosują nad definicją małżeństwa

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Inicjatywa obywatelska „W imię rodziny” zebrała w maju 2013 r. ok. 750 000 podpisów (co równa się 20% uprawnionych do głosowania osób), dzięki czemu w Chorwacji może się odbyć referendum konstytucyjne z pytaniem:

Czy jesteś za tym, aby do Konstytucji Republiki Chorwacji wprowadzono przepis, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny?

Zebrane podpisy zostały uznane za ważne przez chorwackie władze we wrześniu. W tej chwili Parlament ma zamiar podjąć formalną decyzję w sprawie przeprowadzenia krajowego referendum konstytucyjnego, które powinno się odbyć w dniu 1 grudnia 2013 r. (data ta musi jeszcze zostać  potwierdzona). Zgodnie z Konstytucją Chorwacji, nie istnieje kworum niezbędne do tego, aby referendum było ważne, decyzja zostanie więc podjęta zwykłą większością głosów.

Równolegle do procedury referendalnej liberalno-lewicowa większość w parlamencie przygotowała projekt ustawy o rodzinie, który okazał się pełen niedociągnięć; jak dotąd jednak, redefinicja małżeństwa i adopcja dzieci przez pary tej samej płci nie zostały w nim uwzględnione. Jednocześnie zaś projekt ustawy o jednopłciowych związkach partnerskich, zawierający przepis, który umożliwia przeniesienie praw rodzicielskich na osobę trzecią, ma zostać poddany pod debatę publiczną w ciągu kilku tygodni. Sytuacja w kwestii wejścia w życie nowych regulacji jest w związku z tym napięta. Władze chorwackie, proponując prawo o związkach partnerskich, postąpiły niezgodnie z wolą obywateli, którzy zadecydowali o tym, iż w sprawie definicji małżeństwa powinno odbyć się referendum.

Źródło: Ordo Iuris

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...