Vaclav Klaus: Polak, Czech, dwa bratanki

fot. PAP/Grzegorz Michałowski
fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Były czeski prezydent Vaclav Klaus chciałby, aby Polska i Czechy jeszcze bardziej ze sobą współpracowały na poziomie Unii Europejskiej. Jego zdaniem oba kraje powinny wspólnie prezentować swoje interesy na arenie europejskiej.

Klaus wygłosił na Uniwersytecie Łódzkim wykład "Republika Czech i Polska: Sojusznicy? Rywale? Sąsiedzi! I Przyjaciele!".

Uważam, że stosunki polsko-czeskie są stosunkami wyjątkowymi, bardzo dobrymi i przez całe 24 lata po upadku komunizmu były one bardzo dobre. Z dumą odważam się powiedzieć, że również ja chyba też osobiście się do tego przyczyniłem

- powiedział dziennikarzom przed wykładem b. prezydent Czech.

Podkreślił, że życzyłby sobie, aby Polska i Czechy jeszcze bardziej ze sobą współpracowały na forum Unii Europejskiej.

Jesteśmy krajami bliskimi, jesteśmy krajami podobnymi, mamy podobne doświadczenie historyczne i myślę, że powinniśmy wspólnie prezentować nasze interesy. I pod tym względem myślę, że robimy jeszcze za mało

- dodał.

Pytany, co zrobić, aby ta współpraca na arenie UE układała się lepiej, powiedział, iż "myśli, że trzeba by było wybrać innych polityków". Były czeski prezydent chciałby także, żeby Polacy i Czesi częściej odwiedzali oba kraje.

Myślę, że jesteśmy troszkę smutni, że mieszkańcy naszych dwóch państw tak rzadko się odwiedzają, bo jednak wybieramy inne, dalsze destynacje. I nie wiem, czy w tej kwestii coś zasadniczo możemy zmienić, ale bardzo bym sobie tego życzył

- dodał.

Klaus wspominał również zmarłego w poniedziałek b. premiera Tadeusza Mazowieckiego. Przypomniał, że pierwszy rozmawiał z nim w styczniu 1990 roku, kiedy jako ówczesny minister finansów przyjechał w swoją pierwszą podróż zagraniczną do Polski.

Ja go niezwykle szanuję. Uważam, że to ważna postać i myślę, że to przejście Polski od komunizmu do nowego systemu, do wolności było głównie jego zasługą

- podkreślił Klaus.

Przypomniał, że przesłał na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego list kondolencyjny.

Jestem świadomy tej straty jaką poniosła Polska

- dodał były czeski prezydent.

Klaus spotkał się także z władzami rektorskimi łódzkiej uczelni oraz naukowcami, którzy podobnie jak on przed 35 laty brali udział w konferencjach ekonometrycznych organizowanych na Uniwersytecie Łódzkim.

Klaus w 1963 r. ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze, później studiował we Włoszech i USA. Od 1978 do 1986 r. pracował na różnych stanowiskach w Czechosłowackiej Akademii Nauk i Banku Narodowym. Po 1989 roku objął stanowisko ministra finansów. W latach 1992-1997 był premierem Czech, a w latach 2003-2013 prezydentem Republiki Czeskiej.

Jego wykład był 15. z cyklu Wykładów Rektorskich realizowany na Uniwersytecie Łódzkim od maja 2010 roku. Zainaugurował je światowej sławy angielski fizyk i matematyk prof. Roger Penrose. Później swoje wykłady wygłosili m.in. Władysław Bartoszewski, Henryk Samsonowicz, Szewach Weiss, Joachim Gauck czy Jerzy Buzek.

PAP/JKUB

 

Komentarze

Liczba komentarzy: 0