Przejmujący list rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej do rządzących i rektorów wyższych uczelni. "Połączmy siły w dochodzeniu do prawdy, a podziały znikną same!"

Fot. raport PKBWLLP
Fot. raport PKBWLLP

Na zakończenie II Konferencji Smoleńskiej rodziny, które brały udział w drugim dniu obrad wystosowały list skierowany do władz Rzeczypospolitej, rektorów wyższych uczelni oraz wielu instytucji, by te pomogły w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej i wsparły niezależnych naukowców zajmujących się tym tematem.

CZYTAJ TAKŻE: II dzień Konferencji Smoleńskiej. NASZA RELACJA

Prezentujemy treść listu:

Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom, a Prawdom kazać, by za progiem stały...

- Cyprian Kamil Norwid

List otwarty rodzin Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do Rektorów polskich i zagranicznych uniwersytetów i szkół wyższych UE, USA i Kanady, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Posłów i Senatorów Rzeczpospolitej.

Warszawa, 22 października 2013

Szanowni Państwo,

Minęło trzy i pół roku od dnia, w którym straciliśmy swoich najbliższych. Mimo że nadal trwa śledztwo prokuratorskie dotyczące przyczyn i przebiegu katastrofy, nasze nadzieje na jednoznaczne wskazanie winnych jej zaistnienia maleją.

Grono 145 naukowców, dążąc do ustalania prawdy, zorganizowało drugą już konferencję smoleńską.

Konferencja ta nie tylko odsłoniła przed opinią publiczną nowe, momentami przełomowe analizy, ale także z wielką siłą pokazała szereg nieprawidłowości i zaniechań poczynionych w czasie badań Komisji KBWLLP i prowadzonego śledztwa prokuratorskiego. Udowodniła, że ustalenia Komisji Millera nie są wiarygodne. Tym samym uwidoczniła boleśnie deficyt i niedosyt rzetelnych badań naukowych nad przyczynami Katastrofy Smoleńskiej. Dlatego dzisiaj my – rodziny uczestniczące w II Konferencji Smoleńskiej – zwracamy się o pomoc naukowcom w badaniach poprzez udostępnienie im laboratoriów oraz wsparcie grantami niezbędnymi do realizacji tych badań.

W pierwszym rzędzie zwracamy się do władz polskich uczelni, bo nasi najbliżsi zginęli w służbie Ojczyzny. Nie kierują nami emocje, co sugerują niektóre media i przedstawiciele władzy, ale imperatyw poznania prawdy o okolicznościach i przyczynach ich śmierci. Naszym zamiarem nie jest dzielić Polaków, a łączyć przez wiarygodne opisanie przyczyn tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku. Kłamstwo zawsze dzieli. Połączmy siły w dochodzeniu do prawdy, a podziały znikną same.

Od lat nawołujemy do powołania nowej, międzynarodowej Komisji do zbadania przyczyn Katastrofy, a prace naukowców z I i II Konferencji Smoleńskiej mogą stanowić zaczątek jej pracy.

Zwracamy się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz PAN oraz Posłów i Senatorów RP o wsparcie naszego apelu. Na zakończenie pragniemy gorąco podziękować i złożyć wyrazy uznania Organizatorom oraz wszystkim uczestnikom II Konferencji Smoleńskiej za ich pracę, trud i odwagę. Wasza postawa jest dla nas, rodzin, źródłem nadziei na wyjaśnienie przyczyn Katastrofy.

Jadwiga Gosiewska

Ewa Kochanowska

Ewa Błasik

Zuzanna Kurtyka

Dorota Skrzypek

Krystyna Kwiatkowska

Izabela Januszko

Małgorzata Wassermann

Andrzej Melak

Alicja Zając

Beata Lubińska

Stanisław Zagrodzki

Bożena Mikke

Beata Gosiewska

Grzegorz Januszko

Dariusz Fedorowicz

Piotr Walentynowicz

Janusz Walentynowicz

Magdalena Merta

Anna Cywińska

Małgorzata Wypych

Jerzy Mamontowicz

Jacek Świat

Jacek Tomaszewski

Wanda Jankowska

Halina Jankowska

 

Podczas konferencji przekazaliśmy organizatorom i uczestnikom konferencji list w obronie naukowców podpisany przez ponad 4,5 tys. czytelników naszego portalu. Wszystkim sygnatariuszom serdecznie dziękujemy!

lw

 

 

----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------

Smoleńsk - nie możemy zapomnieć!

Polecamy wSklepiku.pl: "Maria i Lech Kaczyńscy In memoriam" album poświęcony parze prezydenckiej.

Wydanie specjalne!

Pamiątkowe zdjęcie pary prezydenckiej z autografami!

Maria i Lech Kaczyńscy In memoriam

Na ponad 100 zdjęciach z krótkimi opisami, wzbogaconymi osobistymi wypowiedziami Marii i Lecha Kaczyńskich oraz bliskich im osób, oglądamy parę prezydencką w różnych sytuacjach: od czasów młodości w Sopocie, przez działalność opozycyjną, prezydenturę Warszawy, a potem Polski i odprowadzamy na miejsce wiecznego spoczynku.

 

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...