Akademia Bezpiecznego Kierowcy w Opolu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. M. Czutko
fot. M. Czutko

Akademia Bezpiecznego Kierowcy wystartowała w sobotę w Opolu. Podczas zająć będzie można bezpłatnie szlifować swoje umiejętności prowadzenia samochodu, m.in. jeżdżąc na trolejach symulujących poślizg. W pierwszych zajęciach wzięło udział 30 kierowców.

Kurs potrwa kilka miesięcy, jego uczestnicy będą spotykać się co piątek na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ul. Oleskiej.

Zajęcia rozpoczynają się od części teoretycznej. Później jest jazda na trolejach, czyli kółkach umożliwiających symulację poślizgu. Można też spróbować jazdy w alkogoglach, czyli okularach, dzięki którym można sprawdzić, jak prowadzi się samochód, mając 1,5 promila alkoholu we krwi. Podczas zajęć można także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

Program jest pilotażowy, ale jeśli zainteresowanie Akademią będzie duże, to będą organizowane kolejne kursy, w innych miastach województwa opolskiego. By wziąć udział w zajęciach, trzeba mieć prawo jazdy minimum kat B.

Organizatorami Akademii są: Wojewódzka Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu oraz Polski Związek Motorowy.

Idea nie jest niczym odkrywczym, bo takie zajęcia odbywają się w różnych miejscach. Innowacją naszego pomysłu jest to, że robimy to bezpłatnie. Będzie to cykliczne, to nie są jednorazowe fajerwerki. Chodzi o to, by kierowcy mogli regularnie poprawiać technikę jazdy

- powiedział PAP wicemarszałek województwa i przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Ruchu Drogowego Tomasz Kostuś.

Jak powiedział naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Dariusz Bernacki, termin rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowy.

Jesienią warunki na drogach się pogarszają. Na asfalcie zalegają liście, jest mokro, co może spowodować poślizgi, które mogą się źle skończyć dla kierowcy i jego pasażerów

- powiedział.

W przyszłym roku WRBRD planuje więcej pracować z młodzieżą, dla której organizowane będą warsztaty z zakresu bezpieczeństwa. W tegorocznej edycji udział wzięło 200 młodych osób, które uczyły się udzielania pomocy medycznej ofiarom wypadków drogowych, a także ofiarom podtopień.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych