Ponad 6 tys. gości na 90. urodzinach kard. Gulbinowicza

Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita archidiecezji wrocławskiej, obchodził w środę swój jubileusz 90-tych urodzin. We wrocławskiej Hali Stulecia w spotkaniu uczestniczyło ponad 6 tysięcy gości, a imprezę uświetnili artyści Opery Wrocławskiej.

Obecny metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny powiedział o jubilacie, że jego "63 lata służby Jezusowi i ludziom, czyli kapłaństwo kardynała, to najpiękniejszy dar, jakim obdarzył on nas wszystkich".

"Być ojcem ludzkich dusz jest trudniejsze niż się wydaje, a ten egzamin ksiądz kardynał zdał doskonale. (...) Jednak misja dzielenia się doświadczeniem z tego ojcostwa nie uległa jeszcze zakończeniu i oby w dobrym zdrowiu trwała długo" - dodał Kupny.

Obok archidiecezji współorganizatorem jubileuszu była gmina Wrocław. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i jego małżonka Anna współpracowali z jubilatem od lat 80-tych, gdy prowadzili działalność opozycyjną oraz pracowali przy arcybiskupim komitecie charytatywnym, wspierającym internowanych i ich rodziny.

"Kochamy cię kardynale. Dziękuję za odwagę, za okres, gdy byłeś nazywany szeryfem episkopatu i opiekowałeś się internowanymi i pieniędzmi "Solidarności". Dziękuję za   głęboki i otwarty katolicyzm, jak też i za to, że wsparłeś  w wolnej Polsce po 1989 r. nasze aspiracje. Jesteś wielki jak Wrocław i w tym mieście są twe dzieła" - powiedział Dutkiewicz.

Podarował jubilatowi Biblię z drzeworytami oraz list od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, poprzedniego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego.

Kardynał Gulbinowicz po wysłuchaniu koncertu ze swoimi gośćmi, wśród których byli m.in.  wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, hierarchowie kościelni, dyplomaci oraz gość specjalny - były fotograf papieża Jana Pawła II Arturo Mari - nie krył wzruszenia i dobrego humoru, z którego słynął przez 28 lat pracy we Wrocławiu.

Jubilat podziękował artystom, którymi podczas koncertu dyrygowała osobiście dyrektor opery Ewa Michnik, wszystkim gościom i powiedział: "Dziękuję również swojej mamie i tacie, że mi dali tak dobre geny, iż dotrwałem do tego, tak miłego dzisiejszego wieczoru. (...) Wszystkich przepraszam, że tak długo żyję, bo narażam was na kolejne jubileusze" - dodał.

Gulbinowicz zaznaczył, że repatrianci po 1945 r. przybyli na Dolny Śląsk "okaleczeni", ale potrafili tutaj "zbudować polskie oblicze śląskości".

Obecnie ta ziemia napawa nas optymizmem. Modlę się, by w całej Polsce jeszcze lepiej się działo

- dodał jubilat kard. Gulbinowicz.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1951- 1955 kontynuował naukę w Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kończąc je doktoratem z teologii moralnej i etyki.

W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r.

W 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego założył w stolicy Dolnego Śląska Arcybiskupi Komitet Charytatywny z zadaniem opieki nad internowanymi, więźniami i biednymi. W budynkach archidiecezji ukrywali się i spotykali opozycjoniści. Tam też zdeponowano legendarne 80 mln zł składek członków dolnośląskiej "Solidarności", które związkowcy wypłacili przed 13 grudnia z banku.

Kardynał przeprowadził we Wrocławiu synod archidiecezjalny w latach 1985 -1991 oraz Kongres Pracy w 1991 r. Rok wcześniej powołał do życia Komitet ds. Pomocy Parafianom z terenu Związku Radzieckiego.

Założył za swej kadencji wiele nowych parafii, ukończył budowę Domu Księży Emerytów we Wrocławiu. Powołał też dwie redakcje - miesięcznika "Nowe życie" oraz Katolickiego Radia Rodzina.

Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku. Brał aktywny udział w pracach Episkopatu Polski. W latach 1977 - 1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Pracował w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2004 r. kard. Gulbinowicza na stanowisku arcybiskupa metropolity wrocławskiego zastąpił abp Marian Gołębiewski.

Kard. Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego.

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...