Pełnomocnik fundacji "Twój Ruch": Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której sąd zobowiąże partię Palikota do zmiany nazwy

fot. PAP / R. Pietruszka
fot. PAP / R. Pietruszka

Stefczyk.info: Dotarła do nas przed kilkoma dniami informacja o tym, że fundacja Twój Ruch planuje podjąć kroki prawne wobec partii Janusza Palikota. Z jakiego „paragrafu” będziecie działać?

Andrzej Turczyn, pełnomocnik patriotycznej fundacji Twój Ruch: W tej chwili toczy się postępowanie w przedmiocie zarejestrowania partii politycznej Twój ruch w rejestrze partii politycznych. Fundacja Twój Ruch zgłosiła się do tego postępowania o zarejestrowanie partii politycznej Twój Ruch jako uczestnik postępowania. To postępowanie w przedmiocie rejestracji partii politycznych toczy się w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym i stosując artykuł 510 kodeksu postępowania cywilnego fundacja udzieliła mi pełnomocnictwa a ja zgłosiłem się jako pełnomocnik fundacji, która jest zainteresowana wynikiem sprawy. Fundacja uczestniczyła będzie w postępowaniu którego przedmiot stanowi zarejestrowanie partii Twój Ruch.

 

Jest uczestnikiem tego procesu rejestracji tej nazwy partii politycznej. Czy jest więc możliwość zablokowania tej nazwy?

Po pierwsze, w tym postępowaniu w przedmiocie rejestracji partii politycznej Twój Ruch fundacja Twój Ruch nie stawia sobie za cel uniemożliwienia rejestracji tej partii, bo zrzeszanie się ludzi w formie partii politycznych jest prawem i tego prawa my blokować nie planujemy, to znaczy nie jesteśmy nawet zainteresowani blokowaniem rejestracji partii politycznej Twój Ruch. Natomiast przepisy ustawy o partiach politycznych przewidują taki tryb postępowania, że sąd sprawdza czy zgłoszenie partii politycznej odpowiada przepisom prawa i w ramach tego właśnie sprawdzenia chcemy sądowi pokazać, że użycie nazwy partii politycznej Twój Ruch narusza dobra osobiste osoby prawnej jaką jest fundacja Twój Ruch. Jeżeli sąd rejestrowy uznałby, że rzeczywiście istnieje naruszenie dóbr osobistych fundacji Twój Ruch, to sąd rejestrowy mógłby zobowiązać partię polityczną do usunięcia naruszeń, a naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, że sąd zobowiąże partię polityczną Twój Ruch do zmiany nazwy.

 

Czyli nie blokujecie powstania partii, ale zależy Wam, aby nazwa jaki nosi fundacja Twój Ruch – fundacja o profilu patriotycznym – pozostała. A z drugiej strony by partia polityczna zmieniła nazwę. Jak ocenia pan Wasze szanse powodzenia?

Ja nie oceniam szans, ponieważ jest to bardzo trudne, by ocenić szanse. Ja będę sądowi prezentował argumenty prawne i argumenty faktyczne, które wskazują na to, że rzeczywiście użycie nazwy Twój Ruch przez partię Palikota doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych fundacji Twój Ruch. Dla mnie najbardziej przekonującym argumentem jest to, że ta „inicjatywa medialna” tak nazwijmy to, związana z zarzuceniem partii Palikota plagiatu nazwy, powstała zupełnie niezależnie od działań czy od zamierzeń fundacji Twój Ruch. To władze fundacji Twój Ruch przekonały do tego, że fundacja jest już rozpoznawalna społecznie i że ta rozpoznawalność społeczna fundacji spowodowała to, że powstanie drugiego podmiotu, który działa w podobnym obszarze społeczno-moralnym może powodować to, że jednak naruszone zostały te dobra osobiste. Fundacja nie chce doprowadzić do takiej sytuacji, że jej profil – chrześcijański i patriotyczny, będący zaprzeczeniem hasła „rób ta co chceta”, będzie utożsamiany z wartościami lewicowymi. Całkowicie fundacja nie chce być w jakikolwiek sposób utożsamiana z wartościami lewicowymi, które dotychczas prezentował pan Palikot, a które zapewne partia polityczna którą stworzył będzie dalej kontynuowała.

 

Co w sytuacji gdyby sąd odrzucił Wasze roszczenia i uznał nazwę partii Palikota jako Twój Ruch? Czy macie jakieś plany kolejnych kroków o których chcecie i możecie powiedzieć?

Myślę, że w tej chwili jest zbyt wcześnie do wypowiadania się na temat tego jakie będą dalsze plany, jeżeli w ogóle jakieś będą. Myślę, że argumenty merytoryczne i prawne, które zostaną zaprezentowane będą na tyle przekonywujące, że uda się przekonać sąd rejestrowy do tego żeby jednak ta nazwa została zmieniona.

 

Rozmawiał Arkady Saulski.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...