"Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". W Bochni odbyła się premiera filmu poświęcona postaci ucieczce Rotmistrza z Auschwitz

W Bochni odbyła się w niedzielę premiera filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". To opowieść o ucieczce z obozu Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego oraz jego towarzyszy i o wędrówce ich śladami, w którą 70 lat później wyruszyli muzycy zespołu Forteca.

Wyprawa śladami uciekinierów z KL Auschwitz: Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego odbył się wiosną tego roku. Muzycy rockowego zespołu Forteca przeszli sto kilkadziesiąt kilometrów. Starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki, sięgając do "Raportu" Witolda Pileckiego i wspomnień Edwarda Ciesielskiego. Nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem.

Po drodze spotkali się z synem rotmistrza Andrzejem Pileckim i odnaleźli potomków ludzi, którzy siedemdziesiąt lat wcześniej pomagali uciekinierom.

Nie zrobiliśmy niczego wielkiego. Najważniejsza jest historia rotmistrza i pamięć o nim. Ten film udało się zrobić 70 lat po ucieczce, to strasznie późno, ale lepiej późno niż wcale

- mówił w niedzielę wokalista Fortecy Maksymilian Migo.

Przywołał słowa Andrzeja Pileckiego, który powiedział kiedyś, że na jego ojca wydano dwa wyroki śmierci: jeden wykonany na Mokotowie, drugi na pamięć o nim. "Ten drugi się nie udał, skoro wszyscy to jesteśmy" - dodał Migo.

Jednym z efektów wyprawy jest utwór o rotmistrzu "Ochotnik", który został wykorzystany w filmie. W marcu 2014 r. ukaże się płyta zespołu Forteca poświęcona Witoldowi Pileckiemu.

Syn Witolda Pileckiego Andrzeja Pileckiego mówił, że chciał w latach 90. zorganizować w ramach PTTK rajd śladami ucieczki ojca, ale pomysł ten nie został zrealizowany.

I dobrze, bo młodzi ludzie z zespołu Forteca zrobili to lepiej. Jako listonosze (muzycy wykonują taki zawód - PAP) potrafią dotrzeć do ludzi, znaleźli wnuków i prawnuków tych, którzy pomagali

- mówił Andrzej Pilecki.

Oni grają piękną muzykę, ja takiej muzyki specjalnie nie kochałem, ale przez emanację patriotycznych i romantycznych wartości oni docierają do ludzi. To się czuje sercem

- dodał.

Film jest kierowany do młodego widza, do ludzi, którzy mogą nie znać postaci rotmistrza Pileckiego, ale dzięki temu, że słuchają muzyki rockowej mają szansę go poznać

- powiedział reżyser filmu Dariusz Walusiak.

Mieliśmy wrażenie, że obcujemy z historią. Ta historia działa się po 70 latach również na naszych oczach, zapisywaliśmy ją odnajdując potomków tych, którzy pomagali uciekinierom. Ponieważ film ma być interesujący dla młodego pokolenia, jest dość dynamiczny

- mówił producent filmu Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento. Jak zapowiedział film będzie udostępniany zainteresowanym nim stacjom telewizyjnym, ma być też w Internecie, a jesienią przyszłego roku planowana jest premiera pełnometrażowego fabularyzowanego dokumentu o Pileckim.

Po premierze w hali widowiskowej w Bochni odbył się koncert Fortecy i Tadka Polkowskiego.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z obozu wraz z dwoma współwięźniami związanymi z ruchem oporu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Za pośrednictwem Komendy Głównej AK jego raporty dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodących do obozu.

Pilecki walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Zespół rockowy Forteca wywodzi się z podbielskiego Szczyrku. Na co dzień muzycy są listonoszami. W twórczości wykorzystują m.in. poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię.

lw, PAP

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

autor:Wiesław Jan Wysocki

Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.