Zaproszenie na otwarcie wystawy: W naszej pamięci/Emlékeinkben „Andrzej Przewoźnik. 1963–2010. Katyń”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Plakat wystawy
Plakat wystawy

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu, Międzynarodowe Targi Poznańskie

zapraszają na otwarcie wystawy w Poznaniu: W naszej pamięci/Emlékeinkben„Andrzej Przewoźnik. 1963–2010. Katyń”

14 października, godz. 12:00, aula Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, ul. Umultowska 89a

Wystawa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność miała swoją premierę w 2011 roku w Budapeszcie w Terror Haza (Dom Terroru) i to Węgrzy byli pomysłodawcami prezentacji dedykowanej Andrzejowi Przewoźnikowi.

Andrzej Przewoźnik jako historyk interesował się dziejami Węgier i stosunków polsko-węgierskich, dobrze poznał ten kraj i pokochał go ze wzajemnością. Był wieloletnim Sekretarzem Generalnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełniąc tę funkcję stworzył podwaliny pod nowoczesną polską politykę pamięci, w kraju oraz za zagranicą. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Wystawa upamiętnia życie i pracę Andrzeja Przewoźnika. Trzon wystawy stanowią kontenery lotnicze pełniące funkcję gablot wystawienniczych, w których możemy oglądać pamiątki osobiste i zawodowe, fotografie oraz przedmioty ocalone z katastrofy smoleńskiej. Wystawę uzupełniono o informacje oraz komentarze niezbędne dla polskich odbiorców. Wystawa ma również charakter edukacyjny, np.: korzystając z interaktywnej mapy, można dowiedzieć się o losach Polaków, których tragiczne wydarzenia II wojny światowej rozrzuciły po całym świecie.

Oficjalne otwarcie wystawy na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się 14 października o godz. 12. Wystawę oficjalnie otworzą: Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, prof. Andrzej Stelmach, prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i  Dziennikarstwa UAM oraz Rafał Rogulski, dyrektor Sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ESPS).

Poznań jest kolejnym miastem po Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie, w którym prezentowana jest wystawa. Będzie można ją oglądać do 12 listopada 2013.

W dniu otwarcia wystawy, o godz. 12.45 w auli Wydziału Nauk Politycznych UAM odbędzie się także debata poświęcona polskiej polityce pamięci, w której udział wezmą: Jolanta Przewoźnik, dr Paweł Stachowiak (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, UAM), dr Andrzej Byrt (dwukrotny ambasador RP w Niemczech), dr Rafał Reczek (dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu).

Debatę poprowadzi Rafał Rogulski (ESPS).

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych