Twój Ruch to plagiat! Palikot ukradł nazwę należącą do patriotycznego stowarzyszenia. NASZ WYWIAD z rzeczniczką fundacji Twój Ruch

Fundacja Twój Ruch
Fundacja Twój Ruch

News, że partia Janusza Palikota chce zmienić nazwę na Twój Ruch totalnie nas zaskoczył. Niektórzy z Fundacji myśleli, że to jakiś słaby żart.
Oglądaliśmy z zespołem redakcyjnym migawki z kongresu partii i nie mogliśmy uwierzyć, że np. poseł Biedroń albo posłanka Anna Grodzka są podpisani jako posłowie Twojego Ruchu!

- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Eunika Chojecka, rzecznik prasowy i współzałożycielka Fundacji Twój ruch. Fundację powołano ponad rok temu. Jej celem jest propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych. Teraz, w kontekście nadania tej samej nazwy nowej partii Palikota fundacja nie wyklucza podjęcia kroków prawnych. Wszystko wskazuje na to, że nazwa może być plagiatem.

 

wPolityce.pl: Wasze stowarzyszenie Twój Ruch ma na celu, między innymi, propagowanie inicjatyw patriotycznych.

Eunika Chojecka: Bardzo nam zależy, żeby w młodym pokoleniu, do którego także należymy (śmiech), spopularyzować postawę, że Polska to najpiękniejszy kraj na świecie. Nie dlatego, że mamy Tatry, Bałtyk i Mazury, ale dlatego, że tutaj jesteśmy u siebie. Tutaj jest najlepsze miejsce do rozwijania naszych pasji, do bycia szczęśliwym, do życia po prostu. Podróżowałam po wielu krajach, kocham Węgry, Francję, Wielką Brytanię, ale ku mojemu zdziwieniu nawet wspaniały Budapeszt nie jest w stanie zastąpić mi mojego rodzinnego Lublina. Polska wywołuje u mnie wzruszenie, szczególnie kiedy poznaję naszą historię.

Chcemy pokazać młodzieży, że jesteśmy zawodnikami w sztafecie i trzymamy w ręku pałeczkę, którą przekazali nam dziadkowie i rodzice. Teraz jest nasze pole do popisu. Życie jest krótkie, mamy je jedno i musimy przeżyć je mądrze. Poprzez naszą działalność próbujemy pobudzić młode pokolenie do stawiania sobie ambitnych celów, zachęcić do wychodzenia ze strefy komfortu i bezpieczeństwa oraz sięgania po rzeczy pozornie niemożliwe. Chcemy stworzyć kontrkulturę do beznadziejnego hasła „róbta, co chceta”. Młodzi w Twoim Ruchu mówią inaczej: Rób trudne rzeczy! Sięgają wysoko, nie chcą poprzestać na przeciętności. To jest nasze credo, buntujemy się przeciwko niskim oczekiwaniom wobec nas (śmiech).

Jak oceniacie sięgnięcie po Waszą nazwę przez partię Janusza Palikota?

Nie będę owijała w bawełnę. News, że partia Janusza Palikota chce zmienić nazwę na Twój Ruch totalnie nas zaskoczył. Niektórzy z Fundacji myśleli, że to jakiś słaby żart.
Oglądaliśmy z zespołem redakcyjnym migawki z kongresu partii i nie mogliśmy uwierzyć, że np. poseł Biedroń albo posłanka Anna Grodzka są podpisani jako posłowie Twojego Ruchu! Ludzie, którzy są naszym totalnym przeciwieństwem, głoszą hasła całkowicie sprzeczne z wartościami, które propagujemy (m.in. wpisują się w modę na róbta, co chceta), nagle zaczynają posługiwać się naszym szyldem, naszą nazwą! To był niemały szok. Partia Janusza Palikota używa też naszego hasła „Teraz Twój Ruch”, które wymyśliliśmy na początku 2012 roku i użyliśmy w naszym promo, można to sprawdzić na naszym kanale YouTube.

Jakie kroki planujecie podjąć w związku z "pożyczeniem" Waszej nazwy? Sąd?

Jesteśmy w trakcie konsultacji z naszymi prawnikami. Z tego, co wiem, nie jesteśmy na straconej pozycji. Wszystko okaże się pod koniec tygodnia, wtedy będę wiedzieć więcej.

Ciekawi mnie inspiracja - pamiętam, że w Lublinie w jednej z organizowanych przez Was debat brał udział poseł Kabaciński. Czy podejrzewacie, że mógł on stać za tym "pożyczeniem" Waszej nazwy?

Zgadza się, w czerwcu tego roku zorganizowaliśmy debatę „Czy emigrować?” i zaprosiliśmy jako jednego z dyskutantów posła Michała Kabacińskiego z partii Janusza Palikota. Debata była bardzo udana, temat zainteresował wielu młodych ludzi. Toteż poseł Kabaciński na pewno zna Fundację Twój Ruch od dłuższego czasu, ale czy to miało wpływ na wybór takiej samej nazwy – nie jestem w stanie stwierdzić. Nikt z Partii Janusza Palikota się z nami w tej sprawie nie kontaktował.

Co dalej z Twoim Ruchem? Planujecie walczyć o nazwę?

Jasne! Będziemy robić to, na co pozwoli nam prawo, żeby nie było tzw. dysonansu poznawczego. O konkretnych planach będę mogła powiedzieć więcej pod koniec tygodnia.

 

Rozmawiał Arkady Saulski

 

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...