"PRL „uczyła" nas o Wyklętych jak najgorzej. A oni byli ludźmi heroicznymi" - mówi Darek Malejonek, pomysłodawca płyty "Panny Wyklęte"

fot. M. Czutko
fot. M. Czutko

Darek Malejonek, lider Maleo Reagge Rockers, współtwórca patriotycznej płyty "Panny Wyklęte" mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o kulisach powstania płyty. O tym, że z takim pomysłem zadzwonił do niego prezes lubelskiej Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński.

Zaraził mnie tematyką Żołnierzy Wyklętych. Okazało się, że mało o nich wiem.  Kiedy zacząłem się wczytywać w ich historię, zdałem sobie sprawę jak wielkimi byli bohaterami. Dotychczas historia PRL „uczyła" nas o Wyklętych jak najgorzej. A oni byli ludźmi heroicznymi, z których postaw możemy czerpać do dziś. Historia „Lalka", „Ognia", „Inki" i wielu innych to gotowy scenariusz na wiele filmów hollywoodzkich, a co dopiero na płytę

- opowiada Maleo, który nie ukrywa, że postawy Żołnierzy Wyklętych mu imponują.

ZOBACZ TAKŻE: Płyta "Panny Wyklęte" na 11 miejscu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Posłuchaj utworu "Noc" Ani Brachaczek i Darka Malejonka!

Jestem z natury buntownikiem, a oni byli największymi buntownikami, jakich znałem: przeciwstawili się największej potędze ówczesnego świata, imperium zła! Okazało się, że to walka duchowa, trochę jak z „Władcy Pierścieni", walka z Mordorem! Nie wszyscy, ale „Uskok", „Roj" czy „Lalek" nie chcieli umierać z nienawiścią w sercu do wrogów. Są świadectwa księży, którzy spowiadali ich przed śmiercią. Wyklęci wybaczali winy swoim wrogom. Nie chcieli umrzeć z nienawiścią w sercu

- mówi zafascynowany tymi historiami Darek Malejonek. Mówi także o tym, czy "młodym Polakom jest dzisiaj bliższa zaangażowana postawa narodowo - patriotyczna czy może postawa, którą Maria Peszek wyśpiewuje w „Sorry Polsko": „Lepszy żywy obywatel, niż martwy bohater"?

Tchórzostwo nie jest atrakcyjne. To przesłanie chyba dla ludzi w wieku 40+, którzy maja coś do stracenia. Ja nie mam wystarczających danych, by autorytatywnie orzec, że powstanie warszawskie było polityczne słuszne, ale chciałbym, żeby starczyło mi odwagi w momencie próby. Polacy są wojownikami i zawsze walczyli o swój kraj i swoją wolność. Patriotyzm wciąż jest bardzo aktualny, jesteśmy z głębi serca romantykami. Jako Maleo Reggae Rockers gram „Panny Wyklęte" i koncerty spotykają się z bardzo dobrym odzewem wśród młodych ludzi

- opowiada Maleo. Mówi także, że nie zamierza się przejmować zarzutami o to, że Panny Wyklęte podczepiają się pod idee narodowo-wyzwoleńcze.

Hejterów jest full, więc pewnie ktoś ma do mnie pretensje, ale nie mam powodów się przejmować. Trudno mówić o koniunkturalizmie z mojej strony, kiedy tematyka patriotyczna nie jest pożądana w mainstreamowych mediów. Nie zarobisz na patriotyzmie, a raczej możesz się tylko narazić, że stacje radiowe i telewizyjne nie będą grały twojej muzyki. Szacunek dla dziewczyn, że nie bały się wziąć udziału w przedsięwzięciu

- mówi Darek Malejonek.

Nie chciałbym, żeby ktokolwiek upolityczniał „Panny Wyklęte" i przypisywał do któregoś frontu walki polityczno - publicystycznej. Chciałbym, żeby temat Żołnierzy Wyklętych łączył, a nie dzielił Polaków. Głównymi postaciami tych piosenek są bohaterowie wszystkich Polaków. Płyta mówi o przebaczeniu, a nie dzieleniu się i nawoływaniu do odwetu czy nienawiści. Polacy dość już mają podziałów. Przydałby się ktoś, kto mógłby nas, podzielony naród, pojednać

- mówi z nadzieja Maleo, nie odcinając się jednocześnie od skojarzeń z prawą częścią sceny politycznej.

W kwestiach światopoglądowych, na pewno tak, bo jestem przeciwny aborcji, eutanazji, in vitro, adopcji dla par homoseksualnych. Nie angażuję się w politykę. Nie wierzę, że w Polsce którykolwiek z polityków uczyni tu raj na ziemi. Mesjasz jest tylko jeden i Jemu tylko ufam

- opowiada Malejonek, który jeździ po Polsce z koncertami i bardzo często rozmawia z ludźmi.

Czuje się w Polsce, że jesteśmy w przededniu wielkiej zmiany. Ludzie mają dosyć. Ktoś komuś uwierzył kolejny raz i się rozczarował. Korupcje, długi, obietnice bez porycia, podwójna moralność, rosnące bezrobocie, gorsze warunki pracy. Polacy czują, że władza ma ich w d... Nie wiem, kto nowy przyjdzie i nie wiem, czy będzie lepiej, ale czuje się potrzebę zmiany. Ludzie są zmęczeni. (…) W polskiej polityce jest za dużo zaduchu, zepsucia, korupcji, nie tylko w oddziałach terenowych. Panuje zasada mierny, ale wierny. Indywidualności są wykluczane. Najgorsze jest to, że musisz głosować jak partia każe, co gwałci sumienie!

- mówi zniechęcony polityką Maleo. Patronat medialny nad płytą "Panny Wyklęte" objęły portal wPolityce.pl i Tygodnik "wSieci".

źródło: rp.pl/Wuj

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.