Komisja PE ds. środowiska odrzuciła rezolucję ws. rynku emisji CO2. Zieloni i socjaldemokraci chcieli umieścić w niej apel o usunięcie z niego części pozwoleń na emisję, co zwiększyłoby ich cenę. Ingerencji na rynku CO2 stanowczo sprzeciwia się Polska.
Nielegislacyjną rezolucję poparło w głosowaniu 27 europosłów komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego, przeciw było 32. Gdyby rezolucja przeszła przez PE byłaby wskazówką dla Komisji Europejskiej, która przygotowuje trwałe środki naprawcze unijnego rynku handlu emisjami CO2 wzwiązku z rekordowo niską ceną uprawnień na emisję CO2.
Wynik głosowania to jest dobra wiadomość. Gdyby ta rezolucja została przyjęta, stałaby się politycznym narzędziem nacisku na Polskę oraz wszystkie kraje, sprzeciwiające się zaostrzeniu polityki klimatycznej. One byłyby przymuszane do przyjęcia nowego kierunku zmian. Propozycje, które leżały dziś na stole, były całkowicie ekstremistyczne. One zmierzały de facto do tego, by jeszcze przed rokiem 2020, do którego już mamy sprostać wysokim wymaganiom, radykalnie zaostrzyć cele klimatyczne. To oznaczałoby dla polskiej energetyki i polskiego przemysłu energochłonnego koszty nie do udźwignięcia.
- komentował wynik głosowania na portalu Stefczyk.info europoseł PiS, Konrad Szymański.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szymański: UE podatna na ideologiczne mody
Batalia o pozwolenia na emisję CO2 trwa od ubiegłego roku, kiedy to KE zaproponowała zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013-2015 (tzw. backloading). O tyle samo miałaby być zwiększona liczba pozwoleń w kolejnych latach do 2020 r. W kwietniu PE odrzucił propozycję backloadingu, jednak trafiła ona ponownie na forum PE i w lipcu uzyskała poparcie europosłów.
Dotąd jednak swojego stanowiska ws. backloadingu nie określiła Rada UE. Rządy nie udzieliły w środę mandatu negocjacyjnego litewskiej prezydencji w tej sprawie, prosząc ją o więcej czasu do namysłu. Poza Polską zdecydowanie przeciwny backloadingowi jest Cypr. Poza tym niezdecydowane są Niemcy, Hiszpania, Czechy, Portugalia i Grecja.
W PE udaje się budować coraz szerszy obóz ludzi, którzy nie wierzą, że dotychczasowa polityka klimatyczna ma sens
- mówi Szymański o rosnącej liczbie przeciwników zmian klimatycznych.
Popierają propozycję m.in. Francja i Wielka Brytania. Nie ma więc obecnie większości kwalifikowanej na rzecz backloadingu, ale może to się zmienić, gdy niezdecydowani postanowią go poprzeć.
Już proponując backloading KE zapowiedziała, że pod koniec tego roku przedstawi propozycję pełnej reformy unijnego rynku handlu emisjami CO2 (ETS) i nie wykluczyła trwałego usunięcia z rynku części pozwoleń na emisję CO2. KE chodzi o podwyższenie ceny pozwoleń i zachęcenie firm do zielonych inwestycji.
mc,PAP,Stefczyk.info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/166717-niekorzystna-dla-polski-rezolucja-ws-pozwolen-na-emicje-co2-odrzucona
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.