"17 września to rocznica przypominająca cenę, jaką Polska zapłaciła za wierność zasadom cywilizacji chrześcijańskiej"

17 września to rocznica przypominająca cenę, jaką Polska zapłaciła za wierność zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, za opór zarówno wobec nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego.

Tę rocznicę powinniśmy jednak corocznie przypominać w szerokim kontekście europejskim, przede wszystkim wspólnie z narodami, które w pierwszej fazie drugiej wojny światowej padły ofiarą najazdu ZSSR, a więc z Finami, Litwinami, Łotyszami, Estończykami, Rumunami, a także z wszystkimi, którzy potem doświadczyli zarówno agresji, jak i wywrotowej działalności międzynarodowego komunizmu. 17 września był tragedią naszego narodu, ale o znaczeniu i konsekwencjach dla całej Europy. Pamięć o zbrodniczej agresji sowieckiej na narody Europy środkowej powinna stać się istotnym elementem europejskiej świadomości historycznej. Będziemy zabiegać, by w przyszłości obchody tej rocznicy miały właśnie taki charakter.

17 września to również moment, by Polska przypominała, że po doświadczeniu zbrodni rozbiorów, stuletniej niewoli, drugiej wojny światowej i kolaboracyjnych rządów komunistycznych – ma prawo oczekiwać, że Niemcy nie będą podejmować we współpracy z Rosją żadnych działań, które nasz kraj odbiera jako zagrożenie dla swoich podstawowych interesów i bezpieczeństwa. Jako państwo uczestniczące w przymierzu atlantyckim i we współpracy europejskiej mamy prawo, by Niemcy uzgadniały z Polską wszelkie zasadnicze działania w swej polityce na wschodzie Europy. To wymóg równowagi, ale przede wszystkim solidarności europejskiej. Polska dyplomacja powinna systematycznie zabiegać o uznanie tej zasady na forum europejskim.

(-) Marek Jurek, Prawica Rzeczypospolitej

(-) Robert Kuraszkiewicz, Stowarzyszenie Nowoczesnego Patriotyzmu

(-) Paweł Milcarek, Christianitas

(-) Arkadiusz Robaczewski, Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

(-) Tomasz Terlikowski, Fronda.pl

 

 

--------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

Interesujesz się historią Polski?

Kup książkę:"50 dat z historii Polski" z płytą CD

autor:Gładysz Mikołaj

Książka z płytą to podróż przez ponad 1000 lat historii naszego państwa.
Najważniejsze wydarzenia i postaci, która wpłynęły na losy kraju.
Interaktywna mapa na płycie.
Książka dla uczniów, studentów, nauczycieli i pasjonatów historii.

50 dat z historii Polski z płytą CD

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych