Słomka do burmistrza Frankensteina: Dlaczego pan się boi Władimira Putina?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
slawno.pl
slawno.pl

Burmistrz Miasta Sławno

Krzysztof Frankenstein

 

Szanowny Panie Burmistrzu,

W związku z nadchodzącą 74. rocznicą agresji Rosji na Polskę w dniu 17 września 1939 roku, co miało ścisły związek z podpisaniem Paktu Ribbentrop – Mołotow – w trosce o pamięć historyczną młodego pokolenia Polaków – zwracam się do Pana Burmistrza o podjęcie inicjatywy zmierzającej do usunięcia monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, który od 60 lat stoi w Sławnie. Na tym symbolu totalitarnej władzy o wysokości 2,5 m zamontowana została poprzeczna płyta granitowa, na której znajduje się odlany z żywicy epoksydowej napis: "Chwała bohaterom – żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą - mieszkańcy Ziemi Sławieńskiej".

Przypominam, że gloryfikowanie najeźdźców jest sprzeczne z zasadami jakie zostały wypracowane po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i ponownie po upadku totalitarnej PRL. Polskie władze samorządowe już po pierwszych wyborach do Sejmu Ustawodawczego II RP uznały za niezbędne usunięcie blisko tysiąca pomników państw zaborczych – w tym warszawskiego soboru św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był rozbierany przez blisko 2 lata. Mimo, że powinniśmy korzystać z postaw molarnych i etycznych wypracowanych przez poprzednie pokolenia to przez 22 lata od pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju władze samorządowe nie uporały się z totalitarnym dziedzictwem w postaci setek obcych monumentów.

Poza prośbą o rozważenie rozbiórki totalitarnego monumentu w Sławnie zwracam się z propozycją, aby w miejscu obecnego totalitarnego symbolu obcej władzy stanął pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza, którzy służąc Polsce zginął w tragicznych okolicznościach. Byłby to pierwszy pomnik w/w w III RP. W razie zainteresowania takim projektem władze Sławna mogą skorzystać z możliwości odtworzenia pomnika Narutowicza, który w czasach II RP został wystawiony w Bielsku nawet przy wsparciu burmistrza wywodzącego się z mniejszości niemieckiej. Zauważam przy tym, że prezydent Narutowicz był ofiarą skrajnie nacjonalistycznych poglądów.

Takie upamiętnienie tak ważnego polityka patriotycznej lewicy postawiłoby Sławno w dobrym świetle i zarazem wskazało na pozytywne krzewienie pamięci o wybitnych Polakach.

Z wyrazami szacunku

(-) Adam Słomka, Przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny, poseł na Sejm RP (1991-2001), polski przedstawiciel w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu (1991-2001).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych