Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Kopalnia Soli „Bochnia” bez dotacji z budżetu państwa

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
http://www.kopalnia.pl
http://www.kopalnia.pl

Jak poinformował senator Prawa i Sprawiedliwości Maciej Klima, kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Soli „Bochnia” zostały pozbawione dotacji z budżetu państwa.

W nadesłanym liście czytamy:

Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok nie uwzględnił dotacji m.in. dla wielickiej i bocheńskiej kopalni.

W 2013 r. straciła moc ustawa z dnia 17 lutego 2006 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, która gwarantowała zabezpieczenie odpowiednich kwot dotacji dla Kopalni Soli „Wieliczka” i Kopalni Soli „Bochnia”.

Proces legislacyjny nowej ustawy nie został jeszcze zakończony. W związku z tym projekt budżetu państwa na 2014 nie uwzględnia dotacji finansowych dla dwóch kopalni. To bezprecedensowa sytuacja, po raz pierwszy kopalnie nie otrzymają środków na zabezpieczenie zabytkowych wyrobisk.

W 2014 r. Kopalnia Soli „Wieliczka” na prace związane z bezpieczeństwem oraz zabezpieczeniem zabytkowych wyrobisk będzie potrzebować około 80 mln zł, a Kopalnia Soli „Bochnia” około 17 mln zł.

Okazuje się jednak, że prace nad nową ustawą z dnia 12 lipca 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów (m.in. kopalni Soli „Wieliczka” i kopalni Soli „Bochnia”) trwały blisko rok. Ustawa została skierowana do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 2 września 2013 r. i czeka jedynie na jego podpis.

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów określa cel, zakres wykorzystania oraz sposób udzielania dotacji dla następujących podmiotów:

1. Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli „Bochnia” z siedzibą w Bochni;

2. Kopalnia Soli „Wieliczka” Spółka Akcyjna w Wieliczce;

3. Centralnej Pompowni „Bolko” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Bytomiu;

4. Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu

Przebieg procesu legislacyjnego ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o dotacji dla niektórych podmiotów.

2012 r.

1 października projekt ustawy wpłynął do Sejmu

5 grudnia I czytanie w Komisji Gospodarki oraz Komisji Skarbu Państwa

2013 r.

11 marca wpłynęło stanowisko rządu RP w sprawie ustawy

7 marca prace w podkomisji

9 maja prace w komisjach

10 lipca II czytanie na posiedzeniu Sejmu

12 lipca III czytanie na posiedzeniu Sejmu

17 lipca Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu

9 sierpnia Stanowisko Senatu

27 sierpnia Sprawozdanie z prac senackich komisji

30 sierpnia Rozpatrywanie na forum Sejmu stanowiska Senatu

2 września Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu

Pragnę podkreślić, że jako parlamentarzysta i mieszkaniec Wieliczki zamierzam zgłosić stosowne poprawki podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na 2014 rok, będę również przekonywał pozostałych parlamentarzystów do poparcia zmian, które przywrócą finansowanie na dotychczasowych warunkach m.in. Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Kopalni Soli „Bochnia”.

Zamierzam skierować do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska oświadczenie z prośbą o przedstawienie informacji o działaniach jaki zamierza podjąć rząd Rzeczypospolitej Polskiej aby zagwarantować finansowanie dla wielickiej i bocheńskiej kopalni.

Maciej Klima, Senator Rzeczypospolitej Polskiej

 

Co by tu jeszcze zamkną, co by tu jeszcze zlikwidować...

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych