Dziś mija 78 rocznica ustanowienia przez Reichstag – parlament niemiecki do 1945 r., tzw. ustaw norymberskich. Pozbawiły one obywatelstwa niemieckiego około 600 tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego.
Od 15 września 1935 r. można zacząć liczyć początek państwowego rasizmu w III Rzeszy. W jednym z największych państw Europy, szczycącym się wysoką kulturą, w XX wieku przywrócono porządek prawny panujący w niektórych państwach średniowiecznych. Historycy uważają te ustawy -których treść przed posłami Rzeszy uroczyście odczytał Hermann Göring, przewodniczący Reichstagu - za wstęp do holokaustu, choć fizyczne ataki na żydowskich właścicieli sklepów zdarzały się już wcześniej, nawet przed dojściem Hitlera do władzy.
Na mocy ustanowionego prawa Żydów pozbawiono też majątku osobistego oraz zabroniono wywieszać flagę państwową. Warto wiedzieć, że wielu niemieckich Żydów było odznaczonymi za odwagę weteranami I wojny światowej.
Zakazano wszelkich związków cielesnych między „Aryjczykami” a „niearyjczykami”. „Aryjczykowi” za złamanie tego zakazu groził pobyt w obozie koncentracyjnym, zaś „niearyjczyk” kończył z reguły na szubiennicy.
Po dokonanych podbojach w Europie ustawy norymberskie zaczęły obowiązywać także w krajach okupowanych.
Slaw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/166500-78-lat-temu-w-iii-rzeszy-wprowadzono-tzw-ustawy-norymberskie-od-jesieni-1939-r-zaczely-one-obowiazywac-takze-na-terenie-okupowanej-polski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.