CHWAŁA BOHATEROM! 15 września, w Kopnej Górze koło Supraśla na Podlasiu zostanie poświęcony Cmentarz Powstańców Listopadowych

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Chorągiew powstańcza z 1831 roku
Chorągiew powstańcza z 1831 roku

Białystok: poświęcenie Cmentarza Powstańców Listopadowych (zapowiedź)

W niedzielę, 15 września, w Kopnej Górze koło Supraśla na Podlasiu zostanie poświęcony Cmentarz Powstańców Listopadowych. Mszy św. pogrzebowej o godz. 14.30 będzie przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Na Kopnej Górze spoczną szczątki czterdziestu sześciu powstańców, którzy zginęli pod Sokołdą walcząc w powstaniu listopadowym w 1831 roku, a których szczątki odnaleziono w 2010 roku.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13:00. Z Kaplicy Buchholtzów na supraskim cmentarzu. Czterdzieści sześć trumien ze szczątkami Powstańców zostanie przetransportowanych na Kopną Górę, gdzie o godz. 14:00 rozpoczną się uroczystości religijne.

O godz. 14.30 abp Ozorowski odprawi Mszę św. w intencji powstańców, po której szczątki Powstańców zostaną złożone w nowo utworzonej żołnierskiej nekropolii, jedynej w Polsce usytuowanej pośród starych dębów, pamiętających czasy powstania listopadowego. Po odmówieniu ekumenicznej modlitwy, odbędzie się Apel Poległych z salwą honorową oraz złożenie wieńców.

Na uroczystościach obecni będą przedstawiciele władz RP i województwa podlaskiego oraz goście z zagranicy. Nie zabraknie kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, grup rekonstrukcyjnych, oraz harcerzy.

Dzień wcześniej, w sobotę, 14 września, Nadleśnictwo Supraśl organizuje pokaz filmu Adama Sikorskiego o poszukiwaniach szczątków.

Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla podkreśla, że zamierzeniem organizatorów jest, aby to wydarzenie miało charakter nie tylko historyczny, ale przede wszystkim edukacyjny.

„Mam na myśli wzgląd na obecne i przyszłe pokolenia” – mówi.

Zaznacza, że z czasem podjęte zostaną próby odnalezienia kolejnych mogił powstańców. Wyraża również nadzieję, że powstałe mauzoleum na Kopnej Górze w przyszłości stanie się miejscem ogólnopolskich uroczystości rocznicowych.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Miejski w Supraślu, Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Honorowy Patronat nad uroczystością objął m.in.: abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, marszałek Województwa Podlaskiego, wojewoda podlaski oraz ambasadorowie Republiki Litewskiej w Polsce.

Przed kilkoma laty miejscowy historyk przeglądając księgi w parafii Szudziałowo dotarł do informacji, że jednym z miejsc pochówku poległych w powstaniu listopadowym jest Kopna Góra. Po podjęciu poszukiwań, obok pomnika upamiętniającego walczących w powstaniu styczniowym odkryto mogiły 46. członków powstańczego oddziału dowodzonego przez płk. Józefa Zaliwskiego. W 2010 r. została przeprowadzona ich ekshumacja, a szczątki złożono w specjalnych trumnach, które dotychczas znajdowały się w kaplicy cmentarnej w Supraślu czekając na godny pochówek.

Niedaleko Sokołdy, w lipcu 1831 roku, powstańcy stoczyli bitwę z wojskami carskimi. Większość z nich poległa. Kopna Góra, po powtórnym pochówku, będzie jedynym w Podlaskiem miejscem upamiętniającym powstańców listopadowych. Collegium Suprasliense zaproponowało urządzenie na terenie arboretum, nieopodal eksplorowanej mogiły, nekropolii Powstańców Listopadowych. Środki na realizację przedsięwzięcia będą pochodziły z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Urzędu Wojewódzkiego oraz Gminy Supraśl.

KAI/Skaj

 

 

-----------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------

Warto kupić tę książkę!

"Powstanie Listopadowe"

autor:Władysław Zajewski

Książka jest pierwszą indywidualną syntezą powstania listopadowego. W odróżnieniu od dotychczasowych prac na ten temat, geneza i przebieg powstania zostały głęboko zakotwiczone w kontekście europejskim. Wnikliwa analiza wewnętrznych sporów politycznych po nocy 29 listopada 1830 roku została wsparta wyczerpującym opisem polskich zabiegów dyplomatycznych o poparcie rządów europejskich i europejskiej opinii publicznej.

Powstanie Listopadowe

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych