Dnia 26 czerwca 2013 roku na kolejnym zebraniu Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Poznaniu postanowiliśmy nadać jemu szerszą formułę działania. Przekształciliśmy się w Społeczny Komitet Upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" w Poznaniu.
Jednocześnie kontynuujemy podjęte już kroki. Mamy już pewne doświadczenia i osiągnięcia. Pierwszy był wniosek prezesa dra Dariusza Piotra Kucharskiego i Stowarzyszenia Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej wszczynający procedurę upamiętnienia Wyklętych w mieście. Zakończony nadaniem jednej z ulic Poznania nazwy Żołnierzy Wyklętych. Kolejne działanie to organizacja jednych z największych w kraju obchodów Dnia Upamiętnienia “Żołnierzy Wyklętych”, trwających w Poznaniu: 27 lutego, główne uroczystości - 1 marca i kończące 2 marca.
Poprzez bezpłatne przekazywanie i rozdawanie okolicznościowej publikacji “Pamiętać to nasz obowiązek”, wykłady, pokazy filmowe, czynnik edukacyjny i wychowawczy przyniósł owoce, a sukcesem jest zainteresowanie tym tematem. Cenna tu jest nasza współpraca z "Przewodnikiem Katolickim", który zamieścił okolicznościowe artykuły, wywiad i informacje o uroczystościach. Dzięki naszym staraniom udało się obchody rozszerzyć na kilka innych miejscowości: Gorzów Wlkp., Żnin, Kwilcz. Również dr Rafał Sierchuła w imieniu środowisk kombatanckich i społecznych zabiegał o nadanie nowemu rondu dworcowemu nazwy imienia Stanisława Kusznicy. W przyszłym roku planujemy ponownie prelekcje, publikację, filmy, ale i konkurs dla młodzieży szkolnej z konkretnymi nagrodami, może laptopy, tablety!!!
Od wielu tygodni dostajemy sygnały o chęci przełączenia się do Komitetu Upamiętnienia z propozycją współpracy i wsparcia. Przychodzą od szeregu organizacji i samorządów wielkopolskich. Są to działacze społeczni i samorządowi z Leszna, Międzychodu, Szamotuł,... Oczywiście będziemy działać i na tym polu.
Po okresie wakacyjnym rozpoczęliśmy w Poznaniu bardzo dynamiczne starania o upamiętnienie ostatnich zapomnianych bohaterów pomnikiem – tablicą. Naszym zamysłem jest aby został odsłonięty już 1 marca 2014 roku obok pomnika Polskiego Państwa Podziemnego PPP (koło tzw. drzewa symbolu Żołnierzy Wyklętych), aby stanowił dopełnienie drogi historycznej Polaków. Obecnie jest pomnik PPP, piękny panteon u OO. Dominikanów, pomnik Katyński, tablica przypominająca o Pomniku Chrystusa Króla i Poznańskie Krzyże. W tej chwili jest historyczna dziura, dlatego Wyklęci w proponowanym przez nas miejscu powinni być. Pragniemy powołać Komitet Budowy Pomnika “Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu, jako społeczne forum, ma to być nasz wspólny obywatelski komitet. Chcemy aby środki pochodziły ze zbiórki społecznej, aby każdy obywatel mógł mieć swój udział w jego budowie. Część środków już mamy. Jesteśmy dobrej myśli. Prezydent Poznania wyraził zainteresowanie tą inicjatywą. Tylko działać i odsłaniać, ku pamięci naszych bohaterów. Ma to być wspólne dzieło wszystkich czujących Polskę i działających dla Rzeczypospolitej.
Chcemy aby upamiętnić Ich pierwszym w Wielkopolsce pomnikiem nawiązującym do monumentu Polskiego Państwa Podziemnego. Po wstępnych rozważaniach proponujemy umiejscowić go w okolicy tegoż pomnika (koło tzw. drzewa symbolu Żołnierzy Wyklętych). Byłoby to doskonałe dopełnienie obrazu martyrologii narodowej Polaków: od walczących w czasie II wojny światowej, ofiary Katynia, przez Wyklętych po Poznańskie Krzyże. Proponujemy aby była to płyta kamienna lub odlew żeliwny o wymiarach: długość 2,00 m, szerokość 1,70 m. Oczywiście wystaje ona z ziem na wysokość 40 cm z dziesięciocentymetrowym spadem. W środkowej części ma znajdować się napis:
Żołnierzom Wyklętym
walczącym w latach 1944–1963
o niepodległą i niepodzielną Polskę
z sowieckim okupantem i ich komunistycznymi sojusznikami.
Do końca wiernym, Rodacy
BÓG HONOR OJCZYZNA
Po lewej stronie od napisu ma być umieszczony ryngraf z Matką Boską (np. mjra Łupaszki) o wymiarach (wys. x szer.) 35 x 25 cm. Po prawej stronie godło z czapki wojskowej Orzeł w Koronie zakończonej krzyżem o wymiarach 35 x 25 cm. To dwa symbole - znaki, które widniały na mundurach Żołnierzy Wyklętych. Wzięliśmy pod rozwagę sugestię prezydenta miasta zawartą we wcześniejszym piśmie dotyczącym pozyskania środków finansowych i dlatego jesteśmy za zorganizowaniem zbiórki społecznej na ten cel. Mamy ambity plan aby na najbliższą rocznicę 1 marca 2014 roku dokonać odsłonięcia pomnika - tablicy.
W chwili obecnej do tworzonego Komitetu Budowy Pomnika „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu wchodzą następujący przedstawiciele środowisk kombatanckich, społecznych i intelektualnych miasta i regionu: płk Jan Górski, por. Tadeusz Inglot, mjr Ludwik Misiek, płk Jan Podhorski, Zbigniew Tuszewski, por. Zenon Wechmann, Łukasz Bogaczyk, Łukasz Borowiak, dr hab. Maciej Gloger, dr Dariusz Piotr Kucharski, Jarosław Lange, Katarzyna Liminowicz, prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, Jarosław Okowicki, prof. dr hab. Wojciech Rypniewski, dr Rafał Sierchuła, Maciej Witzberg.
Dnia 5 września w kolejnym piśmie zwróciliśmy się do Pana Ryszarda Grobelnego Prezydenta Miasta Poznania w imieniu swoim tj. Społecznego Komitetu Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” oraz delegatów do tworzonego Komitetu Budowy Pomnika "Żołnierzy Wyklętych" w Poznaniu z prośbą o zwołanie i przewodniczenie jego pracom. W obecnej chwili oczekujemy na odpowiedź.
Skład władz Społecznego Komitetu Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu: dr hab. Maciej Gloger - przewodniczący, Łukasz Bogaczyk, Łukasz Borowiak, dr Dariusz Piotr Kucharski, Jarosław Lange, Katarzyna Liminowicz, dr Rafał Sierchuła, Maciej Witzberg.
Osoby wyznaczone do kontaktów z mediami, reprezentujące Społeczny Komitet Upamiętnienia “Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu oraz organizowany Komitet Budowy Pomnika "Żołnierzy Wyklętych" w Poznaniu.
dr hab. Maciej Gloger, przewodniczący, tel. 515 07 98 87
dr Dariusz Piotr Kucharski, tel. 603 43 50 70
dr Rafał Sierchuła, tel. 505 58 27 16
Kontakt: ul. Szamarzewskiego 26/14, 60-517 Poznań, e-mail; [email protected]
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/166130-aby-upamietnic-zolnierzy-wykletych-w-poznaniu-w-tej-chwili-jest-tu-historyczna-dziura
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.