Tusk bliski decyzji o sejmowych wyborach. Polecam mój tekst w najnowszym numerze „wSieci”

Fot. PAP / Bartłomiej Zborowski
Fot. PAP / Bartłomiej Zborowski

W poniedziałek w kioskach nowy numer „wSieci”, a w nim mój tekst o perspektywie przyspieszonych wyborów. Z moich rozmów wynika, że nigdy jeszcze od objęcia władzy w roku 2007 Donald Tusk nie był tak bliski tej decyzji jak teraz.

Bezpośrednim śladem tych przymiarek jest zawieszenie negocjacji, jakie politycy PO prowadzili z kołem poselskim Inicjatywa Dialogu zrzeszającym rozłamowców z Ruchu Palikota. Chcieli ich wciągnąć do koalicji, teraz przestało im na tym nagle zależeć. Ponieważ równocześnie podjęto strategiczną decyzję o rozstaniu z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem, rząd znalazł się na granicy większości. Naturalnie jest to granica symboliczna, tym niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać rząd do dymisji używając sejmowej arytmetyki jako pretekstu.

Ponieważ o posła Bartłomieja Bodio i jego kolegów zabiega także Leszek Miller, może to być równie dobrze droga nie do szybkich wyborów, a do wprowadzenia SLD do koalicji rządowej. Tyle że i dla Tuska i dla Millera korzystniejsza byłaby współpraca dopiero po wyborach – dziś współrządzenie obu ugrupowań to propagandowy prezent: i dla Jarosława Gowina, i dla PiS.

Obecny premier przez szybkie wybory mógłby zahamować proces erozji poparcia dla PO i wykończyć Gowina, który prawdopodobnie nie zdążyłby zbudować nowego ugrupowania. Miller ma dziś z kolei wyjątkowo korzystne wyniki w zderzeniu z Ruchem Palikota. Mógłby w nowym parlamencie uzyskać status jedynego lidera lewicy.

Czy obaj zawodnicy się na takie ryzyko zdecydują (bo jest to jednak krok w kierunku ewentualnego oddania władzy przez Tuska), nie wiadomo. W każdym razie gdyby to zrobili, ich ciche porozumienie uniemożliwiłoby powstanie alternatywnego rządu w tym parlamencie – bez Millera nie dałoby się go przecież sklecić.

CZYTAJ TAKŻE: wSieci: Jak zdradzono „Solidarność”. „Pokomunistyczna transformacja” była również „transformacją osobową” dawnych opozycjonistów

 

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Reytan. Upadek Polski"

autor:Jarosław Marek Rymkiewicz

Nowa książka Jarosława Marka Rymkiewicza Reytan. Upadek Polski opowiada o proteście Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym 1773 roku. Jest to także opowieść o dziejach rodu Reytanów od jego początków do roku 1939. A przede wszystkim symboliczna opowieść o zdradzie, upadku Polski i zakończeniu dziejów Rzeczypospolitej.

Reytan. Upadek Polski

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.