"Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie" - stwierdza minister Mucha i wdraża specjalne programy. Ciekawe, czy dopłaci do nich tyle, co do Madonny?

fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki
fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ruch to prawo naszych dzieci, a naszym obowiązkiem jest stworzyć im takie warunki, by mogły z tego prawa korzystać - powiedziała minister sportu Joanna Mucha, przedstawiając trzy programy, który jej resort przygotował, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, są mniej aktywne niż dzieci z innych europejskich krajów, zbyt często mają wady postawy, ich sprawność fizyczna w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie się pogorszyła, dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem, a im są starsze, tym mniej mają ruchu - mówiła Mucha w czwartek na konferencji prasowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców. Musimy pilnie coś z tym zrobić

- powiedziała Mucha.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak dodał, że konieczne jest zachęcanie dzieci do ruchu i w domu - z czym obecnie często jest problem - i w szkole, gdzie zajęcia sportowe często dzieci stresują i zniechęcają do sportu.

Mały Mistrz, Multisport, Umiem Pływać - to programy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, które mają odwrócić te niekorzystne trendy. Będą one realizowane wspólnie z samorządami. Mają nie tylko zachęcić uczniów do aktywności fizycznej, ale również wesprzeć nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego i poprawić jakość infrastruktury sportowej.

Jak poinformowała Mucha, program Mały Mistrz skierowany jest do uczniów klas 1-3, Multisport - dla uczniów klas 4-6, a Umiem Pływać - do trzecioklasistów.

Wiceminister sportu Tomasz Półgrabski dodał, że celem programu jest m.in. uatrakcyjnienie zajęć sportowych. Obecnie wiele dzieci nie lubi zajęć W-F, a ok. 30 proc. nie bierze w nich udziału.

Program będzie realizowany w szkołach. Ma pomóc również nauczycielom, którzy obecnie często nie czują się kompetentni do prowadzenia zajęć (27 proc. nauczycieli nauczania zintegrowanego określiło swoje przygotowanie do prowadzenia zajęć ruchowych jako nieodpowiednie). Chętni nauczyciele zostaną przeszkoleni, każdy z nich otrzyma podręcznik prowadzenia zajęć (pierwsze szkolenie w październiku 2013r., pierwsze zajęcia 1 września 2014 r.).

Z kolei program Multisport skierowany jest do klubów sportowych i organizacji pozarządowych, a przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6. Jak podkreślił Półgrabski, ma wspierać lokalne kluby i trenerów pracujących "na dole piramidy sportu". Przewiduje bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, organizowane w trzech blokach po 90 minut w tygodniu. "Chcemy wypełnić istniejące obiekty sportowe, żeby nie stały puste" - mówił wiceminister.

Od września tego roku odbywa się program pilotażowy, a w styczniu 2014 r. program wystartować ma w całej Polsce.

Program Umiem pływać zakłada powszechną naukę pływania na zajęciach pozalekcyjnych i profilaktykę wad postawy.

Mucha zakłada, że programy trafią do 30-40 proc. dzieci.

Tyle dzieci jesteśmy w stanie objąć programami. Problemem jest zgłaszalność

- mówiła, apelując do szkół i lokalnych ośrodków sportowych o przystępowanie do programów.

Oprócz programów skierowanych do uczniów, resort sportu chce także inwestować w infrastrukturę sportową, zarówno jeśli chodzi o obiekty przy szkołach, jak i lokalne hale sportowe, boiska czy pływalnie.

Gminy mogą liczyć na dofinansowanie do 70 proc. inwestycji w obiekty przy szkołach; chodzi m.in. o budowa pełnowymiarowych sal gimnastycznych (obecnie brakuje ich w 166 gminach), przyszkolnych hal sportowych, boisk, kortów tenisowych, tzw. terenowych urządzeń sportowych (np. boisk do siatkówki plażowej, badmintona, skateparków, siłowni plenerowych).

Na ten cel przewidziano 20 mln zł, wpłynęło już prawie 170.

Z kolei na wsparcie finansowe przebudowy istniejącej infrastruktury sportowej przewidziano 18 mln zł, dzięki czemu zrealizowanych zostanie 91 inwestycji, takich jak remonty hal sportowych, boisk, basenów i lodowisk.

PAP/Wuj

 

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...