Mądre słowa bpa Zawitkowskiego: Politycy, nie drażnijcie nas, pozwólcie nam pracować uczciwie i modlić się spokojnie. My chlebem potrafimy się dzielić

Fot. PAP/Waldemar Deska
Fot. PAP/Waldemar Deska

Żeby Bóg dał mi dożyć takiej Polski, gdzie żniwa będą lekkie, a ludzie będą bogaci i lepsi. Gdzie siewcy będą siać czyste ziarno, a mama będzie dawać w domu zdrowy, pachnący chleb. Gdzie pani w szkole będzie uczyć mądrości i dobroci, gdzie będziesz mówił ze mną w kościele pacierz i będziesz przysięgał ze mną: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, tak nam dopomóż Bóg"

- mówił w homilli w czasie dożynek jasnogórskich biskup Józef Zawitkowski.

Ciągnął dalej:

Żebym doczekał takiej ojczyzny, żeby prezydent obficie dzielił wszystkich chlebem, żeby w ojczyźnie mojej nie było głodnych i bezdomnych, żeby chłopom uczciwie płacili za pracę, za chleb, żeby w Sejmie dzielili się chlebem jak opłatkiem. Żeby pobożni ludzie mogli modlić się w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Żeby oświeceni przeprosili ciemnogród i mnie przeprosili.

W swojej homilii sprzeciwiał się też „krzywdzie” wyrządzanej szkole poprzez wprowadzanie naraz zbyt wielu zmian, krytykował adopcję przez partnerów homoseksualnych, a także żądania związane z wartościami niepopartymi wiarą.

Wolność krzyżami się mierzy (...). Wołasz o tolerancję? Idź do spowiedzi – usłyszysz: dziecko, ja cię nie potępiam, idź do domu... (...) Tylko Bóg ma kulturę tolerancji, inni tylko grzech głaskają, wygłupiają się

- mówił hierarcha.

Bp Zawitkowski zwracał się też do polityków:

Politycy, nie drażnijcie nas, pozwólcie nam pracować uczciwie i modlić się spokojnie. My chlebem potrafimy się dzielić.

Organizowane od 1982 r. jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w sanktuarium. Co roku uczestniczą w nich liczni rolnicy, w tym roku - według biura prasowego sanktuarium - było ich kilkadziesiąt tysięcy. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Tegorocznymi starostami uroczystości byli Magdalena i Tomasz Obszańscy z Tarnogrodu w powiecie biłgorajskim.

KL,PAP

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.