Niemieckie media w ślad za bohaterami serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" biorą się za walkę z polskim antysemityzmem. Początek (prasowej) kampanii wrześniowej?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fr-online.de
fr-online.de

Tuż przed rocznicą agresji niemieckiej na Polskę dziennik „Frankfurter Rundschau” postanowił przyjrzeć się z bliska ulubionemu tematowi Niemców w kontekście Polski, czyli antysemityzmowi. Efekt filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”?

W tekście pt. „Polska kultywuje nienawiść do Żydów” produkowała się dziennikarka z agencji DPA. Przypomnijmy, to właśnie ta agencja niedawno opublikowała informację o „polskich obozach zagłady”, przedrukowaną następnie przez inne gazety w RFN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemieckie zakłamywanie historii trwa w najlepsze. Największa tamtejsza agencja prasowa użyła sformułowania "polski obóz zagłady". Już powtórzyły je inne gazety

Tym razem autorka opisuje pokojowy w gruncie rzeczy protest przeciwko wizycie na Uniwersytecie Wrocławskim Zygmunta Baumanna - byłego funkcjonariusza pionu politycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli formacji wzorowanej na NKWD.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dr Gontarczyk: "Komunizm nie jest traktowany w Europie jak jego rewers: faszyzm. To także zasługa takich ludzi jak Bauman." NASZ WYWIAD

Autorka pisze, że był on w partii komunistycznej jako 19-latek, co ma zapewne być rodzajem usprawiedliwienia w oczach niemieckich czytelników.

Z kolei sprawę bójki między kibicami z meksykańskimi marynarzami na gdyńskiej plaży opisała dokładnie tak, jak to zrobiła np. „Gazeta Wyborcza” i obśmiała ważki argument, m.in. policjantów, że Polacy stanęli w obronie kobiet zaczepianych przez podpitych, agresywnych marynarzy.

CZYTAJ TAKŻE: "Meksyk" na gdyńskiej plaży wywołali jednak Meksykanie, a nie kibice. Jest zapis z monitoringu, który potwierdza większą agresywność gości zza Atlantyku

Dziennikarka DPA wzięła również w obronę Władysława Bartoszewskiego „atakowanego przez narodowo-katolicki >>Nasz dziennik<< za to, że >>jako pierwszy polityk po wojnie przeprosił za wypędzenie Niemców<<”.

Wspomniany jest też artykuł z tygodnika „wSieci”.

W najnowszym wydaniu magazyn „wSieci” rzuca tęskne spojrzenie w kierunku Węgier. "W jaki sposób można w Polsce powtórzyć sukces Viktora Orbana", dźwięczy w tytułowym pytaniu nadzieja na "mocnego człowieka". Narodowo konserwatywny szef opozycji Jarosław Kaczyński już opowiedział się za „Budapesztem w Warszawie”

- czytamy we 'Frankfurter Rundschau", ale nie ma tam wyjaśnienia, co ma to wspólnego z "kultywowaniem antysemityzmu". Zwłaszcza że niedawno Węgry organizowały 14. Plenarne Zgromadzenie Światowego Kongresu Żydów.

Na końcu tekstu znajdujemy tradycyjne dla niemieckich mediów ubolewanie, że liberalno-konserwatywny (sic!) rząd Donalda Tuska ma kłopoty, bo według sondaży może liczyć na zaledwie 25 procent głosów.

Sławomir Sieradzki/ "Frankfurter Rundschau"

CZYTAJ W ORYGINALE ARTYKUŁ Z "Frankfurter Rundschau".

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Niemieckie Miejsca Zagłady w Polsce Wer.Polska"

Opracowanie Zbiorowe

Auschwitz, Bełżec, Sobibór, Treblinka, Majdanek, Chełmno nad Nerem ? tym miejscom zagłady poświęcona jest nasza publikacja

Zdjęcia: archiwalne i współczesne kilku autorów, tekst: Jacek Lachendro, Robert Kuwałek, Marek Bem, Edward Kopówka, Janina Kiełboń, Łucja Pawlicka-Nowak, 110 zdjęć w 6 rozdziałach.

Niemieckie Miejsca Zagłady w Polsce Wer.Polska

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych