„Corriere della Sera”: jutro nominacja nowego watykańskiego sekretarza stanu. Abp Pietro Parolin?

sulekha.com
sulekha.com

Najprawdopodobniej jutro papież Franciszek ogłosi nominację nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – twierdzi na łamach największego włoskiego dziennika, „Corriere della Sera” Maria Antonietta Calabrò. Jej zdaniem wszystko wskazuje, że kard. Tarcisio Bertone zastąpi obecny nuncjusz w Wenezueli, abp Pietro Parolin.

Według informacji włoskiej dziennikarki nowy sekretarz stanu miałby objąć swoje obowiązki w połowie października.

Urodzony 17 stycznia 1955 w Schiavon koło Vicenzy w północnych Włoszech abp Pietro Parolin jest, mimo stosunkowo młodego wieku jednym z najbardziej doświadczonych dyplomatów watykańskich. Po święceniach kapłańskich studiował w Rzymie prawo kanoniczne i dyplomację, a w 1986 rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Nigerii i Meksyku, a po powrocie do Watykanu był odpowiedzialny w Sekretariacie Stanu za Hiszpanię, Andorę, Włochy i San Marino. Zna języki włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Od 2002 roku był wiceszefem dyplomacji watykańskiej. Wielokrotnie stał na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na różne konferencje międzynarodowe, zwłaszcza nt. rozbrojenia jądrowego i do rozmów z rządami niektórych państw. Przez kilka lat przewodniczył delegacjom watykańskim rozmawiającym z władzami Wietnamu i – nieco rzadziej – Izraela. W lutym 2009 r. udało mu się wypracować porozumienie z rządem w Hanoi, które może zaowocować nawiązaniem pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Wietnamem. 17 sierpnia 2009 roku został mianowany nuncjuszem w Wenezueli.

Ks. prał. Parolin przebywał w Polsce w 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

Maria Antonietta Calabrò uważa, że kard. Tarcisio Bertone zostanie nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Będzie też nadal Kardynałem-kamerlingiem i tak jak dotychczas będzie przewodniczył Komisji Komisji Kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych (IOR), tzw. „bank watykański”.

KAI/Watykan/Kleb

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.