„Corriere della Sera”: jutro nominacja nowego watykańskiego sekretarza stanu. Abp Pietro Parolin?

sulekha.com
sulekha.com

Najprawdopodobniej jutro papież Franciszek ogłosi nominację nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – twierdzi na łamach największego włoskiego dziennika, „Corriere della Sera” Maria Antonietta Calabrò. Jej zdaniem wszystko wskazuje, że kard. Tarcisio Bertone zastąpi obecny nuncjusz w Wenezueli, abp Pietro Parolin.

Według informacji włoskiej dziennikarki nowy sekretarz stanu miałby objąć swoje obowiązki w połowie października.

Urodzony 17 stycznia 1955 w Schiavon koło Vicenzy w północnych Włoszech abp Pietro Parolin jest, mimo stosunkowo młodego wieku jednym z najbardziej doświadczonych dyplomatów watykańskich. Po święceniach kapłańskich studiował w Rzymie prawo kanoniczne i dyplomację, a w 1986 rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Nigerii i Meksyku, a po powrocie do Watykanu był odpowiedzialny w Sekretariacie Stanu za Hiszpanię, Andorę, Włochy i San Marino. Zna języki włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Od 2002 roku był wiceszefem dyplomacji watykańskiej. Wielokrotnie stał na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na różne konferencje międzynarodowe, zwłaszcza nt. rozbrojenia jądrowego i do rozmów z rządami niektórych państw. Przez kilka lat przewodniczył delegacjom watykańskim rozmawiającym z władzami Wietnamu i – nieco rzadziej – Izraela. W lutym 2009 r. udało mu się wypracować porozumienie z rządem w Hanoi, które może zaowocować nawiązaniem pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Wietnamem. 17 sierpnia 2009 roku został mianowany nuncjuszem w Wenezueli.

Ks. prał. Parolin przebywał w Polsce w 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

Maria Antonietta Calabrò uważa, że kard. Tarcisio Bertone zostanie nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Będzie też nadal Kardynałem-kamerlingiem i tak jak dotychczas będzie przewodniczył Komisji Komisji Kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych (IOR), tzw. „bank watykański”.

KAI/Watykan/Kleb

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...