Prywatyzacja Kolei Linowych pod lupą prokuratury

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
CCWikimedia
CCWikimedia

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.

Polskie Koleje Linowe, należące do PKP, zostały sprzedane w maju powołanej przez podhalańskie samorządy spółce Polskie Koleje Górskie (PKG) za 215 mln zł. Spółkę PKG założyły podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem będzie jednak fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który w momencie finalizacji transakcji obejmie ponad 98 proc. akcji. Reszta akcji trafi do samorządów, które powołały spółkę.

Zawiadomieniem w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przy rozstrzygnięciu procesu prywatyzacji na korzyść PKG złożyli posłowie Solidarnej Polski - Arkadiusz Mularczyk i Edward Siarka oraz przewodniczący Rady Miasta Zakopanego Jerzy Zacharko.

Zawiadomienie dotyczy przekroczenia uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym oraz niedopełnienia nałożonych na nich obowiązków służbowych w związku z udziałem spółki Polskie Koleje Górskie w procesie prywatyzacji spółki Polskie Koleje Linowe i działania w ten sposób na szkodę interesu publicznego.

- poinformował Hnatko.

Sygnatariusze zawiadomienia zwrócili uwagę, że spółka gmin PKG nie miała kapitału pozwalającego na złożenie najwyższej oferty. Ponadto Rada Miasta Zakopanego nie wyraziła zgody na emitowanie w przyszłości akcji PKG, co zapowiedziały władze tej spółki.

Mamy wątpliwości związane z funduszem Mid Europa Partners, który jest spółką zagraniczną. Zadajemy pytanie, czy resort spraw wewnętrznych wyraził zgodę na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.

- powiedział szef klubu parlamentarnego SP Arkadiusz Mularczyk.

Procedura prywatyzacji - w naszej ocenie - naraża Skarb Państwa na straty

- zaznaczył.

To już trzecie zawiadomienie skierowane do prokuratury dotyczące prywatyzacji PKL. W listopadzie ubiegłego roku do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia o podejrzeniu usiłowania dokonania przestępstwa nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym przez funkcjonariuszy publicznych ze szkodą dla Skarbu Państwa. Drugie zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy działaniach związanych z prywatyzacją PKL.

W lutym br. zakopiańska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, nie dopatrując się podejrzenia przestępstwa.

13 sierpnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie spółki PKL przez PKG.

Poprzez prywatyzację spóła PKG stała się właścicielem m.in. kolei krzesełkowej na Kasprowy Wierch oraz innych wyciągów narciarskich w Zakopanem, Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy.

Fundusz Mid Europa Partners planuje w perspektywie kilku lat wyjść z inwestycji z zyskiem i odsprzedać swoje akcje. Wówczas prawo pierwokupu mają mieć samorządy, które założyły spółkę.

PAP, lz

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych