Przedstawiciele urzędów wojewódzkich w tym tygodniu mają przedstawić swoje propozycje zmian, które ich zdaniem mogą pomóc w eliminacji przestępczości pseudokibiców. Policja chciałaby m.in. wprowadzenia regulaminu organizacji wyjazdów kibiców.
W poniedziałkowym spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział m.in.: wojewodowie lub przedstawiciele 11 urzędów wojewódzkich, wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński, wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński i szef Komendy Stołecznej Policji nadinsp. Dariusz Działo. Do spotkania doszło z inicjatywy wojewodów.
Jak poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego, uczestnicy spotkania m.in. omówili ostatnie przypadki zakłócenia porządku publicznego w Łomiankach i Gdyni.
Wiceszef MSW poinformował o powołaniu przez szefa resortu Bartłomieja Sienkiewicza specjalnego zespołu, który w najbliższych tygodniach ma wypracować propozycje zmian ograniczających przestępczość pseudokibiców. W MSW prowadzone mają być też prace nad stworzeniem ustandaryzowanych procedur współpracy wojewodów, policji i klubów, dotyczących organizacji imprez masowych, w tym meczów piłkarskich, i zapewnienia ich bezpieczeństwa.
Według informacji na stronie internetowej MSW, przedstawiciele urzędów wojewódzkich mają w tym tygodniu przedstawić swoje propozycje zmian, które "mogą pomóc w eliminacji bandytyzmu pseudokibiców". Cały dokument, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Sienkiewicza, ma zostać przedstawiony opinii publicznej w połowie września.
Według przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości należy korzystać z dostępnych narzędzi, ponieważ obowiązujące przepisy prawne dają dobrą podstawę do zabezpieczania imprez masowych.
Wśród wniosków przedstawionych przez KGP znalazły się m.in.: wprowadzenie regulaminu organizacji wyjazdów kibiców, obecność przedstawicieli wojewodów na meczach podwyższonego ryzyka, pociąganie do odpowiedzialności za oprawy meczów niezgodne z prawem, stworzenie krajowego wykazu ekspertów ds. bezpieczeństwa, współpraca z klubami i stowarzyszeniami oraz wdrożenie jednolitego standardu zabezpieczenia meczów, bez względu na klasę rozgrywkową.
Zdaniem uczestników spotkania, potrzebna jest większa koordynacja i systematyczność, począwszy od prewencji prowadzonej przez policję, poprzez egzekwowanie przestrzegania regulaminu imprez masowych przez kluby, aż po pracę sądów
- czytamy w komunikacie MUW.
W połowie sierpnia na plaży w Gdyni doszło do bójki, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. pseudokibice Ruchu Chorzów (ich drużyna grała tego dnia mecz z Arką Gdynia) i marynarze z meksykańskiego żaglowca Cuauhtemoc. Dzień wcześniej doszło do wybryków chuliganów na meczu czwartej ligi KS Łomianki z Polonią Warszawa; mecz został przerwany, na murawę wtargnęło kilkadziesiąt osób.
Wspólną walkę z przestępczością chuligańską w ubiegłym tygodniu zapowiedzieli szefowie MSW, MS i Prokuratury Generalnej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.
Slaw/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/165020-po-dopalaczach-jednorekich-bandytach-i-kastrowaniu-pedofilow-rzad-tusk-na-kolejnej-wojnie-dyskusja-urzednikow-rzadowych-i-wojewodzkich-o-kibolach