Już dziś, 26 sierpnia o 20.00 w Klubie Ronina odbędzie się spotkanie z prof. Janem Żarynem, który zaprezentuje najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii”.
Temat przewodni numeru to bohaterowie Września 1939 r. oraz Sierpnia 1944 r. W miesięczniku znalazły się zarówno opracowania dotyczące zwycięstw i przyczyn klęsk zrywów niepodległościowych, jak i opis wojennej codzienności, sposobów włączania się do walki na rozmaitych polach wszystkich grup Polaków, a także wzruszające historie ludzkie.
Lektura świadectw zebranych przez zespół Muzeum Powstania Warszawskiego i zaprezentowanych na łamach miesięcznika "wSieci Historii" może okazać się szczególnie cenna w dobie prób wypaczania sensu Sierpnia 1944 r. i zabiegów czynionych w kierunku zastąpienia pamięci o wydarzeniu stanowiącym silne spoiwo tożsamościowe, tworzeniem „historii alternatywnej”. O szkodliwości funkcjonowania mitów ośmieszających naszą wspólnotę narodową pisze w najnowszym numerze „wSieci Historii” Andrzej Rafał Potocki:
Spory, które ostatnio toczą się wokół tematu udziału i roli Polski w II Wojnie Światowej, coraz bardziej oddalają nas od historycznej prawdy i przenoszą powoli w krainę abstrakcji. Poziom „gdybania” i tworzenia nowych teorii z gatunku „co by było, gdyby było” sięgnął absurdu.
Opracowanie Potockiego zostało poświęcone kampanii wrześniowej, której obraz był przez propagandę najpierw niemiecką, a następnie komunistyczną sprowadzany do „szarż na z szabelką na czołgi”. Ten mit silnie utrwalił się w naszej świadomości, głównie za sprawą głośnego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Lotna”.
Powiedzenia: „pomachać szabelką” , czy „ahaha! z szabelką na czołgi” należą do stałego repertuaru publicystów mediów „głównego nurtu”, którzy w ten sposób starają się ośmieszyć adwersarza, wykpiwając jego często sensowne tezy i sprowadzając je do absurdu. W najśmielszych wizjach ojciec nazistowskiej propagandy, Joseph Goebbels, nie mógł przypuszczać, że jego pomysł szarży ułanów na czołgi zrobi taka furorę wśród samych Polaków. Niewątpliwie znacznie przyczynił się do tego film Andrzeja Wajdy „Lotna” z 1959 r. Jest w nim scena, w której jeden z oficerów kawalerii, wściekły z powodu bezradności i strat poniesionych przez jego szwadron, w ataku cwałem na czołgi wspina konia i tnie szablą z całej siły w stalową lufę pancernego potwora. Sceny tej nie wymyślił autor scenariusza, „dyżurny” komunistyczny pisarz Wojciech Żukrowski, lecz sam reżyser.
Mój ojciec był zawodowym oficerem wojsk łączności przedwojennej armii w stopniu porucznika. Walczył w bitwie nad Bzurą i Obronie Warszawy. Przesiedział 6 lat w niewoli niemieckiej. Do końca życia nie mógł wybaczyć Wajdzie tego, jak on to nazywał „idiotyzmu” z szarżą. Choć nie był kawalerzystą (bronie techniczne jak łączność, wojska zmechanizowane czy artyleria lubiły się czasem pośmiać z jazdy), to po projekcji „Lotnej” czuł się jakby ktoś właśnie z niego zrobił idiotę. W rzeczywistości kawaleria działała całkiem inaczej, a jej żołnierze stanowili elitę przedwojennej armii. Udowodnili to podczas działań we wrześniu ’39 r.
- pisze autor artykułu „Ocalić wrzesień”.
Spotkanie z prof. Janem Żarynem, redaktorem naczelnym miesięcznika „wSieci Historii” w Klubie Ronina będzie poświęcone m. in. przebiegowi kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego wraz z uwzględnieniem międzynarodowego kontekstu tych wydarzeń i ich długofalowych konsekwencji. Zostaną zaprezentowane także inne wątki poruszane na łamach najnowszego numeru miesięcznika. Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy także na profil miesięcznika „wSieci Historii” na Facebooku.
Miesięcznik „wSieci Historii” dostępny jest także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html. Do części nakładu dołączony jest film Mit o „Szarym”. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł, bez filmu - 4,90 zł.
aż
---------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
Tych,którzy jeszcze nie zdążyli kupić wcześniejszych numerów miesięcznika "W Sieci Historii"
zachęcamy do odwiedzenia naszego wSklepiku.pl!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/164986-prof-jan-zaryn-redaktor-naczelny-wsieci-historii-zaprezentuje-w-klubie-ronina-najnowszy-numer-miesiecznika-serdecznie-zapraszamy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.