Współcześni "Uciekinierzy" podążali drogą brawurowej ucieczki z Auschwitz rotmistrza Pileckiego. ZOBACZ zwiastun przejmującego filmu i utwór zespołu Forteca!

fot. youtube.com
fot. youtube.com

Wkrótce na pokazach w całej Polsce będzie można zobaczyć film "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" w reżyserii Dariusza Walusiaka. U nas już dziś zwiastun przejmującego obrazu, wraz z towarzyszącym mu teledyskiem!

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z okazji 70 rocznicy ucieczki rotmistrza. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz 26 kwietnia 1943 roku. Z tej okazji stowarzyszenie ogłosiło konkurs na uczestników rajdu "Ucieczka z Auschwitz 2013". Zwycięzcami zostali członkowie zespołu "Forteca" ze Szczyrku, grający na co dzień patriotycznego rocka inspirowanego głównie twórczością poetów z okresu drugiej wojny światowej. W dniu 26 kwietnia około godziny 18 spod bramy "Arbeit Macht Frei" czterech z nich wyruszyło w trasę do Nowego Wiśnicza liczącą około 130 kilometrów. Współcześni "Uciekinierzy" podążali drogą możliwie najbardziej odwzorowaną do historycznej ucieczki słynnych poprzedników. 2 maja dotarli do celu czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Efektem rajdu oprócz filmu jest nowa piosenka o rotmistrzu Pileckim "Ochotnik" w wykonaniu zespołu "Forteca".

Stowarzyszenie Auschwitz Memento powstało w roku 2008 roku. Ma na celu utrwalanie śladów historii głównie związanych z trudną historią XX wieku i dotyczących ofiar obu zbrodniczych totalitaryzmów. Jak do tej pory zrealizowało pięć filmów dokumentalnych, między innymi "Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy" opowiadający o zbrodniach niemieckich na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-40 oraz "Duma i zdrada" o wyborach górali w czasie ostatniej wojny. Stowarzyszenie prowadzi również zbiórkę publiczną ("Projekt: Pilecki") na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu Witolda Pileckiego. Jak do tej pory na koncie zbiórki jest około 86 tysięcy złotych. Szczegóły na stronie projektu www.projektpilecki.pl

Zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego":

Utwór "Ochotnik" zespołu FORTECA:

Streszczenie filmu:

UCIECZKA Z PIEKŁA. Śladami Witolda Pileckiego

Reż. Dariusz Walusiak

Dokument opowiadający o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil

– mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu.

Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.

Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem.

Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca

– mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu.

I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.