Współcześni "Uciekinierzy" podążali drogą brawurowej ucieczki z Auschwitz rotmistrza Pileckiego. ZOBACZ zwiastun przejmującego filmu i utwór zespołu Forteca!

fot. youtube.com
fot. youtube.com

Wkrótce na pokazach w całej Polsce będzie można zobaczyć film "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" w reżyserii Dariusza Walusiaka. U nas już dziś zwiastun przejmującego obrazu, wraz z towarzyszącym mu teledyskiem!

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z okazji 70 rocznicy ucieczki rotmistrza. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz 26 kwietnia 1943 roku. Z tej okazji stowarzyszenie ogłosiło konkurs na uczestników rajdu "Ucieczka z Auschwitz 2013". Zwycięzcami zostali członkowie zespołu "Forteca" ze Szczyrku, grający na co dzień patriotycznego rocka inspirowanego głównie twórczością poetów z okresu drugiej wojny światowej. W dniu 26 kwietnia około godziny 18 spod bramy "Arbeit Macht Frei" czterech z nich wyruszyło w trasę do Nowego Wiśnicza liczącą około 130 kilometrów. Współcześni "Uciekinierzy" podążali drogą możliwie najbardziej odwzorowaną do historycznej ucieczki słynnych poprzedników. 2 maja dotarli do celu czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Efektem rajdu oprócz filmu jest nowa piosenka o rotmistrzu Pileckim "Ochotnik" w wykonaniu zespołu "Forteca".

Stowarzyszenie Auschwitz Memento powstało w roku 2008 roku. Ma na celu utrwalanie śladów historii głównie związanych z trudną historią XX wieku i dotyczących ofiar obu zbrodniczych totalitaryzmów. Jak do tej pory zrealizowało pięć filmów dokumentalnych, między innymi "Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy" opowiadający o zbrodniach niemieckich na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-40 oraz "Duma i zdrada" o wyborach górali w czasie ostatniej wojny. Stowarzyszenie prowadzi również zbiórkę publiczną ("Projekt: Pilecki") na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu Witolda Pileckiego. Jak do tej pory na koncie zbiórki jest około 86 tysięcy złotych. Szczegóły na stronie projektu www.projektpilecki.pl

Zwiastun filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego":

Utwór "Ochotnik" zespołu FORTECA:

Streszczenie filmu:

UCIECZKA Z PIEKŁA. Śladami Witolda Pileckiego

Reż. Dariusz Walusiak

Dokument opowiadający o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil

– mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu.

Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.

Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem.

Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca

– mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu.

I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Autor

Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj!
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...