Co dalej z TVP Polonia? Elżbieta Kruk: "To kanał rządowo - komercyjny, a nie publiczny"

Umowa między TVP, a firmą Spanski Interpress została podpisana w latach 90-tych. Po jej wejściu w życie TVP Polonia stała się de facto dostarczycielem treści dla tej firmy, która dysponuje wyłącznością na dystrybucję kanału poza granicami Polski. Sprawa została przypomniana po apelu Mariusza Max Kolonko, dziennikarza, który domaga się likwidacji polonijnego kanału.

Popełniono jakiś błąd podpisując umowę z tą firmą, bo ona miała zająć się dystrybucją kanału za oceanem, a nie wywiązywała się ze swoich obowiązków tak, jak to sobie wyobrażano. Bo TVP Polonia była dostępna tylko za opłatą w telewizjach kablowych, natomiast nie jest to oczywiście misją Telewizji Publicznej

- mówi na antenie Radia Maryja była przewodnicząca KRRiTV Elżbieta Kruk. Posłanka PiS twierdzi, że umowa, która została podpisana ze szkodą dla jednej ze stron, powinna być rozwiązana.

Głównym problemem jest to, że nie mają darmowego dostępu do tego kanału Polacy mieszkający w Ameryce Północnej. I to jest problem dotkliwy, ale jest jeszcze druga kwestia, wspomniany apel o rozwiązanie TVP Polonia, bo rzekomo nikt jej nie ogląda. Z tym zgodzić się nie mogę

- mówi posłanka Kruk, która przypomina, że często o problemach i nierentowności TVP mówi się bez świadomości, że jednym z podstawowych elementów misji telewizji publicznej jest nadawanie programu dla Polaków za granicą.

Nikt tego poza państwem polskim nie zrobi, a w imieniu państwa takie cele maja realizować właśnie media publiczne

- dodaje Elżbieta Kruk. Posłanka PiS mówiła także o specyficznej sytuacji TVP, od której wymaga się pełnienia misji, natomiast urzędnicy najchętniej oczekiwaliby, żeby będzie ona finansowana z przedsięwzięć komercyjnych i reklam.

Nie będziemy mieli mediów publicznych bez pieniędzy publicznych, bo pieniądze z reklam uzależniają telewizję od rynku i w tej chwili mamy do czynienia z TVP rządowo - komercyjną, a na pewno nie publiczną

- podkreśla była przewodnicząca KRRiTV.

Według posłanki w trudnej sytuacji finansowej, konieczne jest zrewidowanie umowy z firmą Spanski, a nie dążenie do likwidacji niezbędnego do komunikacji z Polakami za granicami medium.

źródło: radiomaryja.pl/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych