Polacy zostali okłamani? Reforma systemu emerytalnego z 1999 obniżyła wysokość emerytur. ZUS wypłaca mniej

Fot. Sxc.hu
Fot. Sxc.hu

"Rzeczpospolita" nie pozostawia złudzeń. Emerytury wypłacane przez ZUS są coraz niższe. Nowy sposób wyliczenia świadczeń obniżył wypłaty średnio o 40 procent. Gazeta przeanalizowała wysokość świadczeń w ostatnich latach i stwierdziła, że po zmianie sposobu ich wyliczania są one niższe.

W 2010 roku przyznawana wtedy „stara" emerytura wynosiła 2490 zł, a „nowa" 1711, rok później już 2660 i 1694. W ubiegłym roku odpowiednio: 2760 i 1728 zł. Nowe świadczenie, wynosi zaledwie 62 proc. starej emerytury. I nie chodzi tu o margines. Liczba osób, którym ZUS wylicza świadczenia, stale rośnie. W ubiegłym roku spośród 120 tys. osób, które uzyskały prawo do emerytury, prawie 82 tys. przeszło na nią według nowych zasad. Rok wcześniej było ich 66 tys.

- czytamy w gazecie.

Obecnie niemal 5 mln Polaków otrzymuje emerytury z ZUS.

Zmiana sposobu wypłaty świadczeń to skutek reformy z 1999 roku. Wtedy to do systemu emerytalnego wprowadzono nową zasadę wyliczania wysokości emerytury. Jej podstawą jest wysokość zgromadzonych w ZUS składek. Dzieli się je przez statystyczną długość trwania życia osoby w danym wieku.

Stary sposób wyliczania emerytury dotyczy wciąż osób starszych oraz górników. On opiera się na tzw. kwocie bazowej czy okresach składkowych i nieskładkowych.

Obecnie ZUS wypłaca średnio 1929 zł emerytury. Eksperci zaznaczają, że im więcej osób przechodzących na emeryturę będzie miała świadczenie wyliczane na nowych zasadach tym więcej będzie niższych świadczeń. To, jak zaznacza gazeta, oznacza, że w 1999 roku rzeczywiście doszło do manipulowania opinią publiczną. Zmiana systemu emerytalnego za rządów Buzka oznaczała de facto obniżenie świadczeń emerytalnych. Jednak nikt nie mówił o tym wprost.

Eksperci od dawna wskazują, że zmiana systemu emerytalnego była manipulowaniem Polakami. Obecnie specjaliści przyznają, że ZUS w momencie wprowadzania reformy emerytalnej był aktuarialnym bankrutem. Było więc pewne, że świadczenia spadną. Zmiana systemu, wprowadzenie OFE, niczego zmienić nie mogła. Jednak Polakom się o tym nie mówiło...

KL,Rp.pl

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...