Płock: 93. rocznica obrony miasta przed bolszewikami

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
http://galeria.plock24.pl, Fot. wPolityce.pl
http://galeria.plock24.pl, Fot. wPolityce.pl

Modlitwa za obrońców Płocka sprzed 93 lat, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, była głównym punktem uroczystości rocznicowych, które 18 sierpnia odbyły się na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku. Modlitwę poprowadził ks. kan. dr Marek Zawadzki, proboszcz parafii katedralnej w Płocku. W uroczystości licznie wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i płocczanie.

Na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku, gdzie znajdują się m.in. prochy obrońców miasta z 1920 r., w niedzielę 18 sierpnia, czyli w rocznicę najbardziej gwałtownych walk o miasto, obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze, uczniowie płockich szkół, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe, Reprezentacyjna Kompania Wojska Polskiego. Obecny był wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Potem ks. kan. Marek Zawadzki poprowadził modlitwę za poległych obrońców Płocka z 1920 r.:

„Dziękujemy Ci Boże za bohaterskie miasto Płock, jego bohaterskich mieszkańców i przywódców, a wśród nich za duchowego przywódcę, męczennika brunatnego totalitaryzmu - błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Tym głośniej dziękujemy Ci Panie, że przez wiele lat nie wolno było publicznie pisać o tym zwycięstwie i zanosić publicznie modlitw do Boga za poległych obrońców Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku” - mówił ks. Zawadzki.

Dziękował Bogu za przywrócenie daru prawdy historycznej i daru pamięci historycznej o tych chwalebnych chwilach w dziejach Ojczyzny:

„Pragniemy kultywować tę prawdę historyczną i tę pamięć historyczną nie po to, aby kogokolwiek oskarżać, wznosić mury wrogości pomiędzy ludźmi i narodami, ale aby w duchu chrześcijańskim przebaczać i prosić o przebaczenie, za przykładem duchowych przywódców naszego narodu. Na tym fundamencie pragniemy budować mosty pomiędzy ludźmi i narodami, mosty pojednania i pokoju”, podkreślał proboszcz parafii katedralnej.

Przypomniał także, że zwycięstwo wojsk polskich zbiegło się opatrznościowo w czasie z uroczystością Matki Bożej Wniebowziętej, którą Kościół obchodzi 15 sierpnia. Wyrażał wdzięczność Pani Jasnogórskiej za zwycięstwo, które uratowało Polskę przed nawałą wojsk bolszewickich.

W ramach kilkudniowych obchodów 93. rocznicy obrony miasta przed bolszewikami odbyła się m.in. Msza św. w katedrze w intencji bohaterów 1920 roku, złożenie przez harcerzy kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku, spacer z przewodnikami PTTK do tych miejsc, 52. Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Obrony Narodowej na Starym Mieście, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w amfiteatrze.

W sierpniu 1920 roku Płock stał się punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Pozbawione prawie wojska miasto obroniło jednak dostęp do mostu na Wiśle, nie pozwalając wrogowi przedrzeć się na drugą stronę rzeki. Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie - Krzyż Walecznych. Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim z miast był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Płock jest również jednym z dwóch miast obdarzonych przez Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.

Miasto nadało Marszałkowi tytuł Honorowego Obywatela, a dziś stoi w nim piękny pomnik twórcy polskiej państwowości:

KAI/Prej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych