Węgrzy uczczą pamięć polskich lotników, którzy polegli niosąc pomoc żołnierzom AK

CCWikimedia
CCWikimedia

21 września w węgierskiej miejscowości Bácsbokod w miejscu gdzie Niemcy zestrzelili Halifaxa pilotowanego przez polską załogę, zostanie odsłonięty pomnik pamięci poświęcony tamtym wydarzeniom – donosi Polskie Radio.

Uroczystość będzie miała wyjątkową oprawę, bowiem najprawdopodobniej nad pomnikiem przelecą węgierskie Gripeny.

Konsul honorowy w mieście Szeged Karol Biernacki w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że dla Węgrów upamiętnienie polskich pilotów jest bardzo ważnym wydarzeniem.

Wydarzenia z 1944 roku przypomina Szef Działu Historycznego w Muzeum Powstania Warszawskiego Piotr Śliwowski:

Loty trwały ponad 10 godzin, a trasa przelotu przebiegała przez terytoria nieprzyjaciela . Piloci byli narażeni na ataki niemieckich myśliwców oraz artylerii przeciwlotniczej. Zrzutów dokonywano w nocy co wymagało niezwykłych umiejętności.

– mówi historyk na łamach Polskiego Radia.

Operacja zrzutowa dla Powstania Warszawskiego połączyła biorące w niej ochotniczo udział załogi Polskich Sił Powietrznych oraz południowoafrykańskich i brytyjskich wojsk. W trakcie Powstania samoloty, które blisko 200 razy latały do walczących powstańców, dostarczały broń, lekarstwa i pożywienie. Samoloty startowały z lotnisk, które mieściły się w zdobytej przez aliantów części Włoch, a trasa lotu przebiegała właśnie przez Węgry, gdzie niemieccy żołnierze rozlokowali swoje załogi przeciwlotnicze.

Polskie Radio – IAR, lz

 

 


------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Tylko wSklepiku.pl do nabycia:"Węgry"- książka z kubkiem

Praca Zbiorowa

Wyraz naszego wsparcia dla zmian na Węgrzech. Pierwszy taki kubek na świecie i pierwsza taka książka na świecie. Wykonane na specjalne zamówienie - kubek z logo wPolityce.pl i książka dedykowana Polakom, w której twórcy węgierskich reform wyjaśniają na czym polegają ich reformy banków, reformy wyborcze, regulacje medialne, reformy systemu sądownictwa, polityka prorodzinna i nacjonalistyczna itd.

Węgry - książka z kubkiem

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych