Na biurku dyrektora Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta od wielu miesięcy leży wniosek niemieckiego koncernu medialnego Polskapresse o zgodę urzędu na wykup od Mediów Regionalnych wszystkich ich gazet lokalnych. Zwłoka UOKiK zwalczającego monopole dziwi zważywszy na to, że pozytywna odpowiedź dałaby koncernowi Polskapresse... prawie 90 procent własności gazet lokalnych.

Od marca tego roku na stronie UOKiK pod wnioskiem o sygnaturze DKK2-421/11/13/ML, pod którą kryje się prośba o przejęcie przez Polskapresse Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kontroli nad Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, widnieje wpis:

Sprawa w toku.

W sprawach dotyczących koncentracji urząd ma dwa miesiące na podjęcie decyzji. Dlaczego w tej sprawie, choć też w grę wchodzi "koncentracja", UOKiK termin przekroczył już o ponad dwukrotnie?

Co do zasady na przeprowadzenie postępowania w sprawie koncentracji Urząd dwa miesiące. Jednak termin ten może zostać wydłużony np. z powodu oczekiwania na nadesłanie przez przedsiębiorców niezbędnych informacji

- wyjaśnił nam Ernest Makowski z biura prasowego UOKiK.

O jakie "niezbędne informacje" chodzi urzędnikom? Być może urzędowi zwalczającemu monopole faktycznie potrzebne są jakieś informacje od przedsiębiorców. Jednak na pewno nie będzie w nich tego, co wiadomo od początku. Obecnie w rękach niemieckiego koncernu Polskapresse jest 49,8 procent własności dzienników lokalnych. Należy do nich choćby "Dziennik Zachodni", który zdaniem obserwatorów jest medium wspierającym pomysły ślązakowców z Ruchu Autonomii Śląska. Jeśli decyzja UOKiK będzie zgoda z nadziejami koncernu Polskapresse (będącego częścią Verlagsgruppe Passau), to przejmie kolejne 36,8 procent, bo tyle właśnie mają Media Regionalne będące częścią brytyjskiego koncernu Mecom, byłego właściciela "Rzeczpospolitej".

Łatwo policzyć, że w Polsce lokalnej nie będzie w zasadzie innego punktu widzenia niż ten prezentowany przez właścicieli koncernu z bawarskiej Passawy.

Poseł Ryszard Terlecki zapytał na posiedzeniu w Sejmie dyrektor UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel o pogląd jej urzędu na tę sprawę. Poseł dostał okrągłą odpowiedź, która go zaniepokoiła. Władze UOKiK wyjaśniły bowiem, że badają jaki wpływ na pozycję monopolistyczną będzie miał Polskapresse w całym kraju, a tu - jak na razie - nie dominuje.

Mam złe przeczucia w tym względzie. Pani dyrektor zapewniła, że jej urząd będzie bronił w tej sprawie interesu polskiego. Daj Boże, żeby tak się to odbywało

- mówi portalowi stefczyk.info Terlecki.

Slaw

CAŁY WYWIAD Z POSŁEM RYSZARDEM TERLECKIM CZYTAJ NA PORTALU stefczyk.info.