Apelem pamięci kierownictwo MON i najwyżsi dowódcy wojskowi uczcili na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej 1920 r.
Wojsko Polskie może być dumne z tej tradycji, zwłaszcza że święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę tej wspaniałej, wielkiej bitwy. Pomyślmy dzisiaj o bohaterskich żołnierzach też i z taką świadomością, że gdyby nie oni, to byśmy pewnie tutaj w tej chwili w wolnej Polsce nie stali
- powiedział szef MON Tomasz Siemoniak podczas uroczystości, która przypadła w przededniu święta Wojska Polskiego i 93. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r.
Było to wspaniałe zwycięstwo. Pamiętajmy jednak, że ceną tego zwycięstwa była ofiara najwyższa - życie tysięcy zwykłych Polaków, którzy nie wahali się chwycić za broń
- mówił Siemoniak.
Głównym punktem uroczystości był apel pamięci. Na grobach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierze i harcerze zapalili znicze, a przed znajdującym się na cmentarzu pomnikiem "Poległym w 1920 r." złożono też kwiaty.
Prócz szefa MON na Powązkach był m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł oraz dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja, kombatanci i harcerze.
Przed uroczystością poświęconą poległym przed 93 laty, minister obrony złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach tych ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r., które były związane z siłami zbrojnymi i są pochowane w Warszawie. Większość z nich spoczywa w wydzielonej kwaterze na wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się też pomnik ofiar katastrofy. Również przed nim złożono w środę kwiaty i znicze.
Szef MON złożył też kwiaty i zapalił znicz na grobie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
KL,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/164211-urzednicy-i-wojskowi-uczcili-pamiec-bohaterow-bitwy-warszawskiej-bylo-to-wspaniale-zwyciestwo