Kielce: zakończył się 48 marsz „Kadrówki”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Meldunki i uroczystości w historycznych miejscach obecności Kadrówki, spotkania z władzami i mieszkańcami miasta i wizyta w dawnej kwaterze marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyły 48 Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Wzięło w nim udział ponad 400 osób.

"Kadrówka" wyruszyła tradycyjnie z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia, a 12 sierpnia ok. południa dotarła do Kielc.

Komendant marszu Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków przypomniał m.in. apel marszałka Piłsudskiego, aby równolegle z odbudową kraju budować ducha narodu polskiego. „Marsz idzie budzić polskie sumienia” – mówił. Wspomniał także historyczne korzenie dorocznych marszów: 6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Dzisiaj w Kielcach uczestnicy marszu złożyli kwiaty na grobach poległych Legionistów, zatrzymali się pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny, na rogu ulic Gagarina i Krakowskiej.

Kulminacyjne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Czwórki Legionowej z udziałem wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki–Koruby i Karoliny Kaczorowskiej - wdowy po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na Uchodźstwie. Pod pomnikiem prezydent Kielc Wojciech Lubawski odebrał meldunek od komendanta marszu, Jana Józefa Kasprzyka.

Marsz zakończył się przed Muzeum Narodowym, gdzie znajduje się Mauzoleum Józefa Piłsudskiego. Tam, 99 lat temu przez dwa tygodnie znajdowała się siedziba odradzającego się polskiego wojska.

Uczestnikami tegorocznego marszu byli członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", drużyn harcerskich, żołnierze Wojska Polskiego, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, a także m.in. osoby niepełnosprawne. Najmłodszym uczestnikiem była niespełna roczna dziewczynka z Ostrowca Świętokrzyskiego, pod opieką rodziców. Najstarszy uczestnik liczył 85 lat.

Trasa marszu prowadziła przez województwo małopolskie i świętokrzyskie, głównie w obrębie diecezji kieleckiej, przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny, Szewce i Bolechowice.

Za rok przypada rocznica stulecia Czynu Zbrojnego Legionów. Z tej okazji na 2014 r. już są planowane konferencje naukowe, wystawy, koncerty, rekonstrukcja historyczna wymarszu "Kadrówki" i "Spotkanie pokoleń" z udziałem potomków legionistów, a także odsłonięcie konnego pomnika marszałka Piłsudskiego w Kielcach. Prace przy cokole już są zaawansowane.

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział utworzenie Ogólnoświatowego Komitetu Obchodów Czynu Niepodległościowego w związku ze zbliżającą się setną rocznicą wymarszu kadrówki.

Pierwszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbył się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 r., z udziałem 160 żołnierzy. Był on organizowany co roku aż do wybuchu II wojny światowej. Do idei marszu środowiska niepodległościowe i Solidarność wróciły w 1981 r. i przez kilka lat miał on charakter demonstracji patriotycznej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych