Kadrówka maszeruje z Krakowa do Słomnik. Za nami 1 dzień Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. „Koledzy! Weszliśmy na ziemię Królestwa Polskiego"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Apel na runku w Słomnikach
Apel na runku w Słomnikach

XLVIII (33. po wojnie) MARSZ SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ

4-12 sierpnia 2013 roku, Kraków – Kielce

Biuro Prasowe Komendy Marszu

 

Kadrówka maszeruje z Krakowa do Słomnik. 1 dzień Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Ponad 400 młodych ludzi wyruszyło 6 sierpnia 2013 r. na trasę XLVIII (33. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Dzień rozpoczął się uroczystym apelem w krakowskich Oleandrach, w którym wzięli udział m.in. Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz samorządowych Krakowa i Małopolski, reprezentanci środowisk niepodległościowych. Błogosławieństwa dla Marszu udzielił Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości ojciec prof. Eustachy Rakoczy.

Listy z błogosławieństwami dla uczestników przesłali także kard. Stanisław Dziwisz, Biskup Polowy Józef Guzdek oraz bp Antoni Pacyfik Dydycz i bp Józef Zawitkowski. Życzenia dla marszowiczów przesłała m.in. córka Marszałka Piłsudskiego Jadwiga Piłsudska – Jaraczewska. Specjalny list gratulacyjny do uczestników Marszu wystosował Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

O godz. 9.45 złożono kwiaty pod pomnikiem w Michałowicach, gdzie 99 lat temu strzelcy obalili słupy graniczne i wkroczyli na teren zaboru rosyjskiego. Po poczęstunku w dworku w Michałowicach kadrówkowicze – podzieleni na drużyny – wyruszyli na trasę Marszu. Mimo panującego upału uczestnicy szczęśliwie dotarli do Słomnik, gdzie na rynku odbyło się wspólne śpiewanie piosenek legionowych oraz spotkanie z władzami i mieszkańcami miasta.

W Słomnikach przeprowadzono również zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, w których reprezentacja Kadrówki zajęła drugie miejsce. Organizacja zawodów strzeleckich w tym miejscu sięga okresu międzywojennego, kiedy Marsz Szlakiem Kadrówki był najważniejszym przedsięwzięciem paramilitarnym w Polsce.

Następnie uczestnicy Marszu przeszli do budynku Ludowego Klubu Sportowego „Słomniczanka”, gdzie mogli odpocząć przed kolejnym dniem wędrówki wiodącym ze Słomnik, przez Miechów do Książa Wielkiego.

6 sierpnia 1914 r. na marsz ku niepodległości wyruszyła z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa złożona z członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Po obaleniu słupów granicznych do strzelców przemówił ich dowódca Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”: „Koledzy! Weszliśmy na ziemię Królestwa Polskiego, jako pierwszy od 31 roku oddział regularnego wojska polskiego. Powitajmy tę ziemię po żołniersku – Baczność! Prezentuj broń! Kompania w prawo patrz!” Za Michałowicami doszło do pierwszej potyczki z Rosjanami. Po południu oddział dotarł do Słomnik, które opuścił następnego dnia pozostawiając kilkuosobową załogę – pierwszy garnizon Wojska Polskiego na terenie zaboru rosyjskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia w II RP organizowany był Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, do idei którego powrócono w 1981 r.

Więcej o Kadrówce na stronie www.kadrowka.pl

Poniżej: Prezydentowa Karolina Kaczorowska ze strzelcami na Wawelu:

 

CZYTAJ TAKŻE: Piękna tradycja! Ponad 400 młodych ludzi wyruszy dziś z krakowskich Oleandrów w 48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych